X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Cywiński o sporze o praworządność: uzurpacja kompetencji przez urzędników UE

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:14
- Umyka uwadze, że przedmiotem konfliktu nie jest wcale praworządność w Polsce, tylko bezprecedensowa ingerencja TSUE w zagadnienia, które nie należą do kompetencji powierzonych UE przez państwa członkowskie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). W audycji wzięli również udział Dawid Wildstein (Telewizja Polska) oraz Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (portal dziendobrybialystok.pl).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Parlament Europejski.jpg
Spór o praworządność. Agnieszka Górska: to konflikt wyłącznie polityczny

Piotr Cywiński komentował debatę w Parlamencie Europejskim. - Nie tylko Polska sprzeciwia się uzurpatorstwu ze strony unijnych organów. Inspiracja opozycji jest widoczna, jeżeli liczą na pozytywny odbiór przez polskie społeczeństwa tej hecy urządzanej poza granicami kraju, stracili resztki rozumu. Ten koszmarny spektakl trwa i trwać będzie - powiedział.

"Powinniśmy zachować twardą postawę"

- Zastanawiałem się, do kogo przemawiał premier Morawiecki w Parlamencie Europejskim. Wyjaśnienie można by ograniczyć do jednego zdania, że Polska nie podważa traktatów z UE, tylko sprzeciwia się wkraczaniu unijnych organów w zakres kompetencji, do których UE nie została upoważniona (…) Powinniśmy zachować twardą postawę i nie zawężać całego problemu tylko do pieniędzy. Tu chodzi o coś poważniejszego, uzurpowania przez unijnych urzędników kompetencji przewyższających kompetencje niepodległych krajów. To jest kwestia, która musi zostać rozwiązana - zaznaczył publicysta.

"Oderwanie od rzeczywistości polityków w PE"

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska nawiązała do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Niedawno jedna sędzia TSUE jednoosobowo kazała nam zamknąć kopalnię. Parlament Europejski od bardzo dawna podejmuje kuriozalne rezolucje przeciwko Polsce czy Węgrom. Za chwile pewnie dołączą tam kolejne niepokorne kraje. To pokazuje oderwanie od rzeczywistości polityków, którzy zasiadają w Parlamencie Europejskim. By podejmować rezolucje w ważnych, wydawałoby się, sprawach, wypadałoby wiedzieć, o czym mowa - podkreślała.

"Kolejna w szeregu kuriozalnych rezolucji"

Dawid Wildstein odniósł się do rezolucji Parlamentu Europejskiego. - Rezolucja, która oświadcza, że Parlament Europejski uznaje polski Trybunał Konstytucyjny za nieuprawniony do analizowania polskiej konstytucji, uważa siebie za instytucję bardziej do tego adekwatną, brzmi absurdalnie - stwierdził.

- Cieszę się, że premier Morawiecki wykorzystał swój czas do maksimum, rezolucja PE nie ma żadnej mocy wiążącej, jest kolejną w szeregu kuriozalnych rezolucji (…) Należało pokazać się Polakom, tłumacząc pewne rzeczy, ale także opinii publicznej w UE, która nie jest jednorodna - dodał gość audycji.

Posłuchaj
44:11 PR24_mp3 2021_10_22-10-08-54.mp3 Publicyści o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Dawid Wildstein, Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, Piotr Cywiński

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 10.08

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Antoni Kamiński: Unia Europejska ma problem sama ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:00
- Konflikt na linii Bruksela-Polska to jest tak naprawdę kłopot Unii Europejskiej, która ma problem sama z sobą, ze swoimi strukturami, z tendencją instytucji do poszerzania zakresu swoich kompetencji poza faktyczne uprawnienia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński (socjolog, PAN).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bartosz Machalica: głos ws. Turowa powinien wybrzmieć w Luksemburgu bardzo mocno

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 09:57
- Głos (związkowców - red.) w Luksemburgu powinien wybrzmieć bardzo mocno w sprawie Turowa, bo nie ma zgody na zamknięcie tej kopalni ani wśród pracowników, ani wśród lokalnej społeczności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski o sporze UE-Polska: trudno o dialog, kiedy jedna strona nie chce słuchać

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:32
- Obie strony mają świadomość, że muszą się dogadać, ale z drugiej strony mają świadomość, że raczej nie mogą się dogadać. Wszystko wskazuje na to, że jest to początek bardzo długiego, bardzo ciężkiego procesu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując spór Polski z UE.
rozwiń zwiń