X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Antoni Kamiński: Unia Europejska ma problem sama ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:00
- Konflikt na linii Bruksela-Polska to jest tak naprawdę kłopot Unii Europejskiej, która ma problem sama z sobą, ze swoimi strukturami, z tendencją instytucji do poszerzania zakresu swoich kompetencji poza faktyczne uprawnienia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński (socjolog, PAN).  

Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dającego rządowi możliwość ignorowania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących np. sądownictwa. W czasie debaty padły mocne słowa, a na premiera spłynęła fala krytyki ze strony europosłów.

Witold Waszczykowski 1200.jpg
"To jest spór ideologiczny". Waszczykowski o debacie w Parlamencie Europejskim

Do dyskusji w PE nt. sytuacji w Polsce odniósł się prof. Kamiński. 

- To, co niektórzy uważają za postęp, czyli atak na podstawowe wartości instytucji, które stanowią podstawę ładu społecznego, trudno uznać za postęp. Konflikt na linii Bruksela-Polska to jest tak naprawdę kłopot Unii Europejskiej, która ma problem sama z sobą, ze swoimi strukturami, z tendencją instytucji do poszerzania zakresu swoich kompetencji poza faktyczne uprawnienia - podkreślił socjolog.  

W czwartek Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję dotyczącą wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Może się w niej znaleźć wezwanie do Komisji Europejskiej, by ta wszczęła wobec polskiego TK procedurę naruszeniową. Kolejnym krokiem będą działania KE dotyczące zarówno polskiego KPO, jak i pozostałych funduszy unijnych, które mogą zostać dla Polski wstrzymane w ramach procedury związanej z mechanizmem warunkowości.

Posłuchaj
09:23 PR24_mp3 2021_10_21-07-49-47.mp3 Prof. Antoni Kamiński o sytuacji Unii Europejskiej ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Powinno się jednak zrobić przegląd tego, co się dzieje w polskim wymiarze sprawiedliwości. Po pięciu latach zmian należałoby dokonać oceny z punktu widzenia celów i osiągnięć, czyli jakie zostały osiągnięte, a jakie nie, jakie problemy z tego wynikają - podsumował gość audycji. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Stanisław Janecki 

Gość: prof. Antoni Kamiński (socjolog, PAN)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina: 07.49

kmp

Czytaj także

Prof. Andrzej Gil o debacie w PE: rodzaj spektaklu, który musiał się odbyć

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:15
- Nie chodziło o jakąkolwiek dyskusję i merytoryczne argumenty, role były rozpisane dużo wcześniej. Skuteczność tego jest i będzie żadna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil (KUL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata w Parlamencie Europejskim. Prof. Jabłoński: arbitralne siłowanie się instytucji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:55
- To przekroczenie granic tego, co dopuszczalne i przyzwoite, gdy idzie o budowanie granic wspólnej polityki europejskiej. Jedna z instytucji UE podważa status prawny instytucji, jaką jest Trybunał Konstytucyjny, najważniejsza instytucja prawna w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń