X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wśród nowych zakażonych dominują młodzi". Prof. Boroń-Kaczmarska o pandemii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:13
- Wśród nowych chorych dominują osoby, których wiek nie przekroczył 45 lat. To jest pewne odzwierciedlenie tej niechęci do szczepień wśród osób młodych i bardzo młodych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: martinbertrand.fr/Shutterstock

Minionej doby było 2771 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 49 chorych, z czego 28 miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych przypadków wirusa odnotowano w województwach: lubelskim, mazowieckim i podlaskim. Ostatniej doby wykonano ponad 39,8 tys. testów na obecność koronawirusa. Od wczoraj wyzdrowiało 2039 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 2 933 834 zakażenia koronawirusem. Zmarło 76 067 osób, a wyzdrowiało łącznie 2 672 656 osób. W Polskim Radiu 24 o sytuacji pandemicznej w Polsce mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

belgia covid free shutterstock 1200.jpg
To koniec okresu stabilizacji w Belgii. Rośnie liczba zakażeń

Ekspert stwierdziła, że należało się - właśnie w tym okresie - spodziewać wzrostu zakażeń, który jest konsekwencją m.in. okresu wakacyjnego, kiedy prawie nie ma chorób zakaźnych w społeczeństwie.

- Mamy coraz więcej nowo wykrywanych zakażeń. Budzi duży niepokój fakt, że wśród tych, którzy chorują, jest wiele młodych osób. Czyli dominują osoby, których wiek nie przekroczył 45 lat. To jest pewne odzwierciedlenie tej niechęci do szczepień wśród osób młodych i bardzo młodych - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Czytaj również:

Jak dodała, problem niechęci do szczepień stwarza kolejne, często pomijane zagrożenie. Mianowicie aktywne zakażenie w szczycie namnażania się wirusa w organizmie osoby chorej skutkuje pojawianiem się nowych mutacji wirusa.

- To, co mamy dzisiaj w Polsce, to dominanta zakażeń wariantem Delta, czyli pewną odmianą wirusa SARS-CoV-2, która cechuje się bardzo wysoką zakaźnością - mówiła prof. Boroń-Kaczmarska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:28 PR24_mp3 2021_10_15-17-48-43_Boroń.mp3 Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o sytuacji epidemicznej w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 17.48

Czytaj także

Rzecznik MZ: liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie systematycznie zwiększana

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:15
- W Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W związku z wnioskiem woj. wielkopolskiego będzie ich 15 - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że liczba szpitali będzie systematycznie zwiększana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja pandemiczna w Polsce. Prof. Boroń-Kaczmarska: liczba osób zaszczepionych będzie się zwiększała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:35
- Wiele osób pyta się mnie, czy mogą się szczepić pomimo chorób czy infekcji. Ogólnie jest zainteresowanie szczepieniami. Wiele zależy od wiedzy i postawy lekarza. Myślę, że odsetek szczepień będzie powoli się zwiększał - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń