X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Górski o historii wyroków TK ws. prawa UE: linia orzecznicza nie uległa zmianie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 15:18
- Nie stało się nic nowego, co uprawniałoby, zwłaszcza Komisję Europejską, do rejtanowskiego rozdzierania szat - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, prawnik, nauczyciel akademicki o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości krajowej konstytucji nad unijnym prawem.
Audio
  • Prof. Grzegorz Górski o wyroku TK ws. prymatu prawa krajowego (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Prezes TK Julia Przyłębska
Prezes TK Julia PrzyłębskaFoto: Tomasz Tołłoczko / Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE
tk forum 1200.jpg
"Polsce nie grożą żadne kary finansowe". Prof. Gontarski o możliwych konsekwencjach orzeczenia TK

Prof. Grzegorz Górski stwierdził, że choć mamy do czynienia z decyzją "doniosłą, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i międzynarodowym", to biorąc pod uwagę poprzednie decyzje Trybunału Konstytucyjnego w czasach prezesury Marka Safjana, Andrzeja Zolla czy Andrzeja Rzeplińskiego, to "linia orzecznicza w żaden sposób nie uległa zmianie". - Jest konsekwencją tego, co do tej pory miało miejsce - zauważył.

Posłuchaj
25:58 Prof. Górski.mp3 Prof. Grzegorz Górski o wyroku TK ws. prymatu prawa krajowego (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

- Stanowisko Trybunałów Konstytucyjnych w podobnych sytuacjach w zdecydowanej większości krajów europejskich (...) jest dokładnie takie samo. Nie stało się nic nowego, co uprawniałoby, zwłaszcza Komisję Europejską, do rejtanowskiego rozdzierania szat - ocenił prawnik.

Gość PR24 odniósł się do wyroku niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2020 r., który odrzucił orzeczenie TSUE. W uzasadnieniu decyzji, przekonywał prof. Górski, znalazło się "potęgę argumentacji, która wskazuje na uzurpacje" Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Grzegorz Górski, prawnik, nauczyciel akademicki, amerykanista

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 14.33

PR24, ms

Czytaj także

"Nikt nie mówi o polexicie". Katarzyna Sójka o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- My, jako Polska, przystąpiliśmy do UE jako suwerenne państwo i takim chcemy pozostać. Nikt absolutnie nie mówi o polexicie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Sójka, poseł PiS.
rozwiń zwiń