X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Grosse: instytucje UE przyznają sobie prawo supremacji nad narodowymi konstytucjami

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:39
- Niezależny Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się ws. konfliktu dotyczącego interpretacji prawa i my - jako państwo praworządne - musimy ten wyrok respektować - mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse, odnosząc się do orzeczenia TK ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24/PJ

Waldemar Paruch 1200.jpg
Prof. Paruch o sporze z UE: Komisja Europejska stosuje instrumenty, które sama sobie przyznała

W czwartek Trybunał Konstytucyjny - odpowiadając na zapytanie premiera - orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. O orzeczeniu TK mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego potwierdziło tylko to, co wcześniej kilkukrotnie orzekała ta izba w innym składzie. Tu nie ma niczego nowego, żadnej rewelacji - podkreślił ekspert.

Posłuchaj
10:45 _PR24_AAC 2021_10_08-11-11-03.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa unijnego (Temat dnia/Gość PR24)

W jego przekonaniu "w tym momencie Polska udowadnia organom UE, że jest państwem praworządnym". - Niezależny Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się ws. konfliktu dotyczącego interpretacji prawa i my - jako państwo praworządne - musimy ten wyrok respektować - powiedział prof. Grosse. 

- Instytucje UE przyznają sobie prawo supremacji nad narodowymi konstytucjami - stwierdził europeista. Zwrócił tez uwagę, że "według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w niektórych elementach instytucje unijne działają niepraworządnie, poza przekazanymi im przez państwa członkowskie kompetencjami".

Odnosząc się do sporu z instytucjami unijnymi, prof. Grosse ocenił, że "musimy się przygotować na pewne konsekwencje, głównie finansowe". - Niestety taki jest rezultat tego, że chcemy być wierni polskiej konstytucji i stosować się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył gość PR24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW)

Data emisji: 8.09.2021

Godzina: 11.09

kp

Czytaj także

Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Fogiel przypomniał uzasadnienie TK z 2005 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 19:48
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez niego przepisy Traktatu o UE, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Jeszcze przed wyrokiem Radosław Fogiel przypomniał na Twitterze treść uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro: TK postawił tamę anarchizacji sądownictwa i całego państwa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 20:28
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją.
rozwiń zwiń