X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pracownicy lokali zapominali kluczy, część w ogóle nie dojechała". Doleśniak-Harczuk o wyborach w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 10:35
- Wydaje się, iż nawet jeśli wybory w Berlinie zostaną powtórzone, to wynik nie będzie odbiegał od tego, który mamy dzisiaj - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert ds. międzynarodowych z Instytutu Staszica.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rolf G Wackenberg/ Shutterstock

Niemieckie media komentują sytuację chadecji w obliczu wyborczej porażki. Słychać pytania o polityczną przyszłość Armina Lascheta i wynik negocjacji koalicyjnych. - Na to jeszcze nałożył się chaos, na który z kolei złożyło się wiele różnych wydarzeń w dniu wyborów, między innymi maraton w Berlinie, który uniemożliwił swobodne poruszanie się po mieście - komentowała ekspert w PR24.

Kolejną kwestią sporną, jak dodała, był fakt, iż do części lokali wyborczych nie dotarły osoby, które miały pilnować głosowania, a to z kolei spowodowało, że trzeba było szybko zorganizować zastępstwo, co opóźniło głosowanie i wydłużyło kolejki do lokali wyborczych i tak długie ze względu na obostrzenia covidowe. 

pap_20210617_0VU (1).jpg
"Dalszych sukcesów zjednoczonej Ojczyzny". Andrzej Duda wysłał depeszę do prezydenta Niemiec

"Interweniowała straż"

Do tej pory doliczono się już ponad 13 tys. nieważnych głosów. Mieszkańcy niemieckiej stolicy wybierali w niedzielę oprócz członków parlamentu (Bundestagu), również przedstawicieli do Izby Deputowanych Berlina i mieli możliwość uczestniczenia w referendum.

Tego dnia odbywał się w mieście maraton, który spowodował komunikacyjny paraliż głównie w centrum Berlina, co znacznie utrudniało lub nawet uniemożliwiało dostarczenie do niektórych lokali kart wyborczych, których zabrakło. W tej sytuacji Petra Michaelis, szefowa berlińskiego biura wyborczego, złożyła rezygnację ze stanowiska.

- Tam się działy niesamowite rzeczy, pracownicy części lokali wyborczych podjęli inicjatywę, żeby dokonać pewnego rodzaju selekcji i pytać ludzi, czy zamierzają głosować na obie listy czy nie. Dodatkowo w dwóch lokalach wyborczych interweniowała straż, ponieważ pracownicy zapomnieli elektronicznych kluczy - mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
25:38 _PR24_AAC 2021_10_03-09-34-02.mp3 O. Doleśniak-Harczuk o chaosie w czasie wyborów w Berlinie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMateusz Drozda

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert ds. międzynarodowych, Instytut Staszica)

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 9.33

Czytaj także

Jan Bogatko: Niemcy nie chcą "czerwonych" rządów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:17
- Większość wyborców w Niemczech (...) wystraszyła się, że może dojść do koalicji czerwono-czerwonej. Ta negatywna w zasadzie ocena CSU i CDU w porównaniu z SPD i die Linke (bo trzeba na to patrzeć razem) jest bardzo ciekawym precedensem. Niemcy po prostu nie chcą "czerwonych" rządów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Bogatko (korespondent Radia Wnet w Niemczech).   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy przezwyciężyć antagonizmy między nurtami politycznymi". Kandydat chadecji zaprasza do koalicji Zielonych i FDP

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:14
Po posiedzeniu prezydium CDU w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat koalicji z Zielonymi i FDP. Jego zdaniem żadna partia nie otrzymała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wyraźnego mandatu do rządzenia.
rozwiń zwiń