X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Grabowska: TK nie może orzec inaczej niż stwierdzić, że konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:20
- Byłoby to utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej. Trybunał Konstytucyjny nie może orzec inaczej niż uznać polską konstytucję za najwyższe prawo obowiązujące w naszym państwie. Bo TK orzekał tak do tej pory, pod rządami różnych prezesów. Co wcale nie oznacza, że my nie stosujemy unijnego prawa - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego. 
Budynek Trybunału Konstytucyjnego
Budynek Trybunału KonstytucyjnegoFoto: Grand Warszawski/Shutterstock

Do 30 września zostało odroczone posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiego prawa nad unijnym. Rozprawa toczy się na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.

shutterstock unia europejska.jpg
"Robią to z pozycji siły". Prof. Grabowska o działaniach instytucji UE względem Polski

- Ta sprawa, mimo iż premier pyta tylko o niektóre aspekty związane z wzajemnymi relacjami pomiędzy prawem Unii Europejskiej a prawem polskim, miała już wcześniej długą historię. Myślę o kwestii nadrzędności porządku unijnego nad porządkami krajowymi w państwach członkowskich - powiedziała prof. Genowefa Grabowska.

Posłuchaj
22:46 PR24 2021_09_26-10-33-53.mp3 prof. Genowefa Grabowska o prawie polskim i prawie unijnym (Temat dnia)

- Bo polski Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się w tej sprawie dwukrotnie. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zadano tego typu pytanie Trybunałowi, aby rozstrzygnął, czy w razie kolizyjności norm, również normy konstytucyjne mają ustępować i dawać pierwszeństwo porządkowi unijnemu czy też tego czynić nie należy. Kolejna, analogiczna rozprawa, po wejściu w życie Traktatu z Lizbony, odbyła się w roku 2010. Trybunał również badał, czy te nowe przepisy zawarte w Traktacie mogą zakłócać funkcjonowanie prawa wewnątrz kraju - dodała profesor. 

Jak zaznaczyła, "w obydwu tych przypadkach Trybunał orzekł jednoznacznie, że normy konstytucyjne, Konstytucja RP ma pierwszeństwo przed normami prawa unijnego: że Konstytucja RP jest na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prawem najwyższym". - To nie jest zresztą nic nowego i nic dziwnego. Przecież artykuł 8. polskiej konstytucji właśnie to stwierdza - podkreśliła rozmówczyni PR24. 

- Jeżeli pojawi się tego typu odpowiedź, to będzie to utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej. TK nie może orzec inaczej niż uznać polską konstytucję za najwyższe prawo obowiązujące w naszym państwie. Bo TK orzekał tak do tej pory, pod rządami różnych prezesów. Co wcale nie oznacza, że my nie stosujemy unijnego prawa - podsumowała Genowefa Grabowska. 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: prof. Genowefa Grabowska

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 10.33

bartos

Czytaj także

Dr Krzysztof Karnkowski: środki z UE są wygodnym narzędziem szantażu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 14:01
- Z UE należy rozmawiać z pozycji faktów dokonanych i bronić swoich praw, być może rozmawiać także z innymi państwami. Uderzenie w polską gospodarkę uderzy również w naszych partnerów zagranicznych, łącznie z Niemcami. UE jest systemem naczyń połączonych. Musimy twardo stać na straży naszych kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń