X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jan Majchrowski: TSUE znalazł się na granicy śmieszności

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 16:47
- W tym momencie TSUE staje się nie tyle mało potrzebny, ile groźny, uruchamia pewne mechanizmy, które nie realizują idei Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Majchrowski, sędzia SN Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, komentując decyzje TSUE ws. Turowa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta potwierdził, że Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie sędzi Rosario Silvy de Lapuerty z orzekania TSUE w sprawie kopalni Turów.

mid-21923132 (2).jpg
"Irracjonalna decyzja TSUE". Piotr Cywiński o sporze wokół Turowa

Jak zaznaczył prof. Jan Majchrowski, TSUE jako organ powołany, by kontrolować prawo europejskie, to czy traktaty są przez poszczególne państwa członkowskie wypełniane, jest potrzebny. - Pytanie, co się dzieje, gdy sam strażnik postanowień traktatowych odstępuje od tych traktatów. TSUE otrzymał władzę nie od Komisji Europejskiej, ale od poszczególnych państwa członkowskich, które zgodziły się na Unię Europejską i zawarły traktaty - przypominał.

- Jest wniosek o wyłączenie z dalszego postępowania sędzi Rosario Silvy de Lapuerty, są uwagi eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego, że niezgodne jest z obecnymi w Europie zasadami postępowania, żeby ten sam sędzia weryfikował swoje własne decyzje - dodał.

Gość audycji ocenił, że "TSUE znalazł się na granicy śmieszności". - Mamy środek zabezpieczający, który jest w swoich efektach bardziej surowy niż finalny werdykt, w oczywisty sposób niewykonywalny i arbitralny, prowadzący do tego, że za jakiś czas Polacy będą mieli całej UE serdecznie dosyć - komentował decyzję Trybunału - podkreślał prof. Jan Majchrowski.

Posłuchaj
25:44 PR24 2021_09_25-15-33-30.mp3 Prof. Jan Majchrowski decyzji TSUE ws. Turowa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy.

W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia. Czesi żądali wtedy od Polski 5 milionów euro dziennie kary na rzecz budżetu UE, jeżeli Polska nie zaprzestanie wydobycia. Polska złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. Od tamtej pory trwają polsko-czeskie negocjacje.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Jan Majchrowski

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba o wyrokach TSUE: twarda gra na zmianę rządów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:05
- W działaniu Komisji Europejskiej, która weszła jako strona w sprawie Turowa, chodzi o rozbicie Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Wszelkie elementy sporne są podgrzewane. Niemcy będą się starali to wszystko wysadzić, bo nie mieści się to w ich optyce rozumienia Europy - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Absolutnie nieadekwatna do sytuacji". Dr Dawid Piekarz o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:05
- Ten spór mógłby zostać dawno rozstrzygnięty, strona polska zgodziła się na wszystkie żądania, a jednak Czechy ten konflikt eskalują, nie chcą zawrzeć porozumienia. Wypadłoby wymagać od TSUE, by spojrzał, czy nie jest wpuszczany w pewną polityczną rozgrywkę, a z taką sytuacją mamy do czynienia - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
rozwiń zwiń