X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Irracjonalna decyzja TSUE". Piotr Cywiński o sporze wokół Turowa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 12:08
- Jesteśmy świadkami nie walki, ale wojny, którą wytaczają brukselscy urzędnicy, nie tylko wobec Polski. Mamy być krajem, na którym ma zostać wykonany zabieg pokazujący, że instytucje unijne są jedynymi organami, które mogą decydować o losach krajów, o ich polityce wewnętrznej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). W dyskusji wzięli udział również Sławomir Jastrzębowski ("salon24.pl") i Dawid Wildstein ("Gazeta Polska").
Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni, 23.09.2021
Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni, 23.09.2021Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

tsue 1200 free (1).jpg
"TSUE jest narzędziem politycznym". Piotr Sak o sporze wokół Turowa

Piotr Cywiński stwierdził, że decyzja ws. kopalni w Turowie to "bezczelne agresywne i bezpodstawne działanie pani sędzi".

- Mamy jednoosobową decyzję o gigantycznej karze, podejmowaną przez sędzię Rosario Silvę de Lapuertę. (…) Podstawą dla tej irracjonalnej decyzji, bo wokół znajduje się kilka kopalni niemieckich i czeskiej, ma być art. 279. traktatu Unii Europejskiej o środku tymczasowym. Nie powinniśmy w żadnym wypadku ustępować ani godzić się na płatności, trzeba puszczać pogróżki mimo uszu. Możemy popaść w spiralę absurdu, należy zachować spokój i twardą postawę - dodał.

Zdaniem Sławomira Jastrzębowskiego, dekarbonizacja forsowana przez EU jest w dużej części mitem. - Niemcy otwierają nowe kopalnie, także odkrywkowe, karczują lasy, by kopalnie mogły działać. Mamy szukanie pretekstu, by osłabiać energetykę czy gospodarkę innych państw - ocenił.

- Wstąpiliśmy do UE, gdzie jedna pani potrafi albo próbuje zniszczyć polską gospodarkę. (…) To nie do pojęcia, że ktoś jednoosobowo nakłada na całe państwo karę, żądając od tego państwa, by ucięło sobie 1/10 zasobów. To jest coś niewyobrażalnego, oczywiście, że nie możemy ulec. Europocentryzm polski będzie rósł (…). Patrzymy na tę organizację, która kopie nas po to, byśmy nie urośli, byśmy nie byli partnerami w UE, tylko osobami podległymi, rynkiem zbytu i rezerwuarem siły roboczej - podkreślał publicysta.

Dawid Wildstein zauważył, że na skutek takich działań, jak decyzja TSUE w sprawie Turowa, ograniczeniu może ulec zaufanie do instytucji UE. - Zbytnia demonizacja też nie ma sensu. Jesteśmy w tej wspólnocie, która nam dużo daje. Mamy w ręku bardzo poważny argument, jesteśmy nim my sami, musimy grać z UE jak równy z równym. Skala ataków na Polskę jest taka dlatego, że atakujący ma świadomość, iż po polskiej stronie ma partnera, który niezależnie od tego jaki absurd, niedorzeczność czy groteskowe działanie zostanie podjęte, będzie partnerem reaktywnym, a Polska będzie atakowana z zewnątrz i od wewnątrz - komentował.

Posłuchaj
45:40 PR24 2021_09_24-10-07-43.mp3 Publicyści o decyzji TSUE ws. Turowa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Publicyści odnieśli się również do dyskusji o nieformalnych kontaktach polityków, która ma miejsce po imprezie urodzinowej dziennikarza Roberta Mazurka.

- Zaskakuje mnie to, co dzieje się wokół tej imprezy. Czy ludzie mają się nie spotykać i nienawidzić dlatego, że są z różnych partii politycznych i nie zgadzają się w pewnych kwestiach? - pytał Sławomir Jastrzębowski.

Piotr Cywiński dodał, że wydarzenie to ukazało w skondensowanej formie stan polskiej sceny politycznej. - Nie chodzi o to, kto był i z kim pił, chodzi o reakcję samych polityków. Donald Tusk upokarza swoich ludzi - stwierdził, odnosząc się do rozmów, jakie lider PO przeprowadził z Borysem Budką i Tomaszem Siemoniakiem, którzy byli obecni na przyjęciu.

Dawid Wildstein dodał, że Donald Tusk załatwia osobiste porachunki w partii, pokazuje siłę, wykorzystuje dogodny moment. - Polacy spotykają się i nie zawsze muszą rzucać się sobie do gardeł, jeśli mają różne poglądy. Jeśli będzie to dobrze rozegrane przez druga stronę, sytuacja może stać się balastem dla Tuska. Jest tajemnicą poliszynela, że jednego dnia posłowie PO mówią, że żyjemy w czasach reżimu, przy którym nazizm to była tylko rozgrzewka, a potem podają sobie ręce z posłami różnych opcji i idą zjeść wspólnie obiad - komentował.

Czytaj także: 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Sławomir Jastrzębowski, Piotr Cywiński, Dawid Wildstein

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Czytaj także

"Życie pokazuje, że polityka potrafi zdominować prawo". Prof. Kozłowski o sytuacji wokół Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:50
- Liczę na to, że w sprawie konfliktu na linii Bruksela-Warszawa znajdą się polityczne rozwiązania, które pozwolą na rozsądne rozwiązanie nabrzmiałego sporu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siemoniak i Budka oddali się do dyspozycji szefa PO. Gierej: Tusk będzie chciał zdyskontować ich wpadkę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:13
- Donald Tusk na pewno będzie chciał zdyskontować tę wpadkę kilku polityków Platformy - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej (mPolska24.pl) o reakcji lidera PO na obecność polityków jego ugrupowania na urodzinach dziennikarza Roberta Mazurka. Gościem audycji był także Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pereira: Tuskowi zależy na tym, żeby klimat ostrej polaryzacji był podtrzymywany

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:22
- Temat by prawdopodobnie przycichł, gdyby nie fakt, że Donald Tusk postąpił trochę ponad procedurami - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu tvp.info.
rozwiń zwiń