X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Efekt ciągłości i skuteczności polityki fiskalnej". Prof. Modzelewski o zmniejszeniu deficytu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:43
- Dynamika przyrostu dochodów budżetowych jest szybsza niż przyrost PKB. Efektywność systemu wzrasta pomimo braku wzrostu obciążeń podatkowych - mówił w PR24 prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych), komentując zmniejszenie deficytu budżetowego zapowiedziane w nowelizacji ustawy budżetowej.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute podkreślał, że dzięki uszczelnieniu VAT w ciągu 5-6 lat wpływy z tego tytułu zwiększyły się ze 123 mld do około 213 mld zł. 

podatki free shutterstock 1200.jpg
Dzięki likwidacji luki VAT zwiększą się dochody. Wiceminister finansów podał liczbę

Jak podkreślał prof. Witold Modzelewski, nadwyżkę budżetową udało się uzyskać pomimo niesprzyjających warunków ekonomicznych w ubiegłym roku, przypominał także, że w 2019 r. wprowadzono polską wersję podzielonej płatności podatku VAT, oraz zlikwidowano niepotrzebne zdaniem eksperta rozwiązanie, tzw. odwrócony VAT.

- To dało efekt w tym roku, przekroczenie 200 mld zł wpływów z VAT w zestawieniu z wielkością PKB oznacza, że przekraczamy poziom uznawany za górną strefę efektywności fiskalnej - zauważył gość audycji.

Jak komentował prof. Witold Modzelewski, są to efekty starań zmierzających w kierunku naprawy systemu podatkowego. - Działania dotyczące uszczelnienia podatków czy naprawy systemu podatkowego, które były prowadzone w ciągu ostatniego roku przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych, a także te stanowiące część polityki ekonomicznej, powodują, że […] efektywność systemu rośnie pomimo braku wzrostu obciążeń podatkowych - zauważył.  

- To zbiór wielu działań, nie zawsze udanych, powoduje jednak efekt synergii. Jeżeli są one stosowane w sposób konsekwentny i komplementarny, daje to efekty […], uczymy się rozwiązywać problemy, z którymi nie radzą sobie inni. Osiągamy efekt ciągłości i skuteczności polityki fiskalnej państwa - dodał ekspert.

Czytaj także: 

Zgodnie z nowelizacją budżetu deficyt w 2021 r. ma wynieść 40,4 mld zł (82,3 mld zł w dotychczasowej ustawie budżetowej).

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gośćprof. Witold Modzelewski, ekonomista

Data emisji: 23.09.2021

Godz. emisji: 15.33 

PR24/ka


Czytaj także

Prof. Raczkowski: niska inflacja przez parę lat na całym świecie się skończyła

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 21:10
- Niska inflacja przez parę lat na całym świecie się skończyła. To wynika z jednej głównej przyczyny - dodruku pieniądza przez banki centralne na całym świecie, żeby ratować gospodarkę w czasie pandemii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomicznego SAN w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski o wzroście inflacji: jeżeli RPP zachowa zimną krew, mamy szansę przetrwać ten moment

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:23
- Pytanie, czy wzrost cen wynikający ze zjawisk popytowych będzie zarazem źródłem kolejnych rewindykacji, zwłaszcza płacowych - mamy tego początki, jak protest medyków - czy też zareagujemy, nie czekając na wyczerpywanie się źródeł tego zjawiska - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik, ekonomista, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
rozwiń zwiń