X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Życie pokazuje, że polityka potrafi zdominować prawo". Prof. Kozłowski o sytuacji wokół Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:50
- Liczę na to, że w sprawie konfliktu na linii Bruksela-Warszawa znajdą się polityczne rozwiązania, które pozwolą na rozsądne rozwiązanie nabrzmiałego sporu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Komin elektrowni Turów
Komin elektrowni TurówFoto: shutterstock/canon_photographer

Gość PR24 mówił o postanowieniu TSUE, który zdecydował, że Polska będzie płacić po pół miliona euro za każdy kolejny dzień do chwili podporządkowania się majowej decyzji TSUE o zawieszeniu wydobycia w kopalni Turów. Zdaniem eksperta, instytucja zabezpieczenia istnieje i można z niej korzystać, ale z drugiej strony życie pokazuje, iż polityka potrafi zdominować prawo.

- Mamy do czynienia z sytuacją taką, że gdy nawet wygramy sprawę Turowa, to niestety możemy nie dostrzec utraconych szans, a chodzi o nowe układanie relacji geopolitycznych bloku państw zachodnich. Tutaj dużą rolę odgrywają wszelkie niuanse polityczne - mówił prof. Artur Kozłowski.

"Kontrakt może zostać zerwany"

mid-epa09478094 (1).jpg
Związkowiec z kopalni Turów: szykujemy się do wyjazdu do Luksemburga

Przywołał tu przykład kryzysu wywołanego wycofaniem się Australii z umowy na zakup okrętów podwodnych we Francji w kontekście zacieśnienia współpracy z USA. 15 września Waszyngton, Londyn i Canberra ogłosiły zawarcie nowego trójstronnego paktu obronnego między Australią, USA i Wielką Brytanią, zwanego AUKUS. Canberra zerwała przy tej okazji negocjowany od wielu miesięcy z Francją kontrakt na zakup od koncernu Naval Group konwencjonalnych okrętów podwodnych, który opiewał na 40 mld dolarów.

- Widzimy więc sytuację, gdzie kontrakt był zawarty, miał moc prawną, ale został zerwany i jakie reperkusje polityczne będzie miał taki ruch. Więc wracając do sprawy Turowa, nasza ścieżka obrony poprzez poszukiwanie rozwiązań prawnych może okazać się skuteczna, ale straty poniesiemy w związku z tym gdzie indziej - podkreślił gość PR24.

Czechy przeciw Polsce

TSUE już 21 maja zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. To środek tymczasowy do czasu pełnego wyroku w sprawie "Czechy przeciw Polsce". Polska próbowała temu zapobiec, składając do TSUE trzy własne wnioski: o uchylenie postanowienia o środku tymczasowym z uwagi na "zmianę okoliczności", o rozpatrzenie tego wniosku przez 15-osobową Wielką Izbę TSUE oraz o przeprowadzenie wysłuchania stron w Luksemburgu. Polska wniosła też o zawieszenie postępowania w sprawie czeskiego wniosku o karę do czasu rozpoznania polskiego wniosku o uchylenie postanowienia o środku tymczasowym. Żaden z polskich wniosków nie został dziś uwzględniony.


Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2021_09_22-13-34-22.mp3 Prof. A. Kozłowski o sytuacji wokół Turowa ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Artur Kozłowski (dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni)

Data emisji: 22.09.2021

Godzina: 13:34

Czytaj także

"Nad tą sprawą nie można przejść do porządku dziennego". Kleiber o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 18:02
- Złą kalkulacją ze strony Czechów jest psucie sobie dobrych stosunków z tak ważnym partnerem jak Polska za cenę wygrania wyborów w tym kraju - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, red. naczelny portalu "Wszystkoco najwazniejsze.pl".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W tym bezprawnym szantażu Polska nie może przekazać złamanego centa". Kaleta o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 20:21
- Decyzja TSUE dotycząca Turowa wpisuje się w obecną politykę UE, a Polska stoi na przeszkodzie w budowaniu superpaństwa europejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń