X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Absolutnie nieadekwatna do sytuacji". Dr Dawid Piekarz o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:05
- Ten spór mógłby zostać dawno rozstrzygnięty, strona polska zgodziła się na wszystkie żądania, a jednak Czechy ten konflikt eskalują, nie chcą zawrzeć porozumienia. Wypadłoby wymagać od TSUE, by spojrzał, czy nie jest wpuszczany w pewną polityczną rozgrywkę, a z taką sytuacją mamy do czynienia - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
Działalność kopalni Turów została zaskarżona przez Czechy do TSUE w lutym
Działalność kopalni Turów została zaskarżona przez Czechy do TSUE w lutymFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

tsue 1200 free.jpg
Prof. Mieczysław Ryba o wyrokach TSUE: twarda gra na zmianę rządów w Polsce

Zdaniem dra Dawida Piekarza środek zapobiegawczy zastosowany przez TSUE ws. Turów jest absolutnie nieadekwatny do sytuacji. - Mamy spór czysto merytoryczno-ekonomiczny z Czechami. Trudno jest znaleźć racjonalne uzasadnienie dla zamknięcia kopali i elektrowni, bo są one ze sobą organicznie powiązane, nie dziwię się, że polski rząd w zasadzie nie może wykonać tej decyzji. Nagle wypada nam niemal 10 proc. bilansu energetycznego z sieci, okazuje się, że nie mamy prądu, jest to także niebezpieczny precedens, jednoosobowa decyzji sądu o tym, że mamy zamknąć kopalnię. Patrząc na skutki społeczne, gospodarcze, bezpieczeństwo energetyczne, jest to decyzja zaskakująca - ocenił.

Gość audycji komentował sposób prowadzenia negocjacji przez obie strony sporu. - Z tego, co czytamy w mediach, Czesi użyli potężnej armii prawników. Polska walczyła własnymi siłami, i to jest nauczka na przyszłość. Jeśli kara za dzień to pół miliona euro, to za tę cenę mielibyśmy do dyspozycji czołowe europejskie kancelarie, które byłyby nas w stanie przed TSUE skutecznie reprezentować. Na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać - zaznaczył ekspert.

Posłuchaj
21:15 PR24 2021_09_22-11-06-13.mp3 Dr Dawid Piekarz o sporze wokół kopalni Turów (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Premier Czech Andrej Babiš buduje w kampanii wyborczej swoją pozycją na tym, że jest twardy i większemu sąsiadowi utarł nosa. To jest element, który w dużej mierze decyduje o braku porozumienia, bo jeśli chodzi o meritum, Polska poszła na bardzo daleko idące ustępstwa, Czesi w zasadzie dostali wszystko, co chcieli - ocenił Dr Dawid Piekarz.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie negatywnie wpływa na środowisko na terenach leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie pracy kopalni do momentu wydania orzeczenia.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Dawid Piekarz

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 11.06

PR24/ka

Czytaj także

"Dotkliwa i niewykonalna". Poseł PSL o karze nałożonej przez TSUE w zw. z działaniem kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:37
- 500 tys. euro kary dziennie to jest ponad kilometr drogi, który nie zostanie zbudowany, jeżeli te pieniądze trafią do Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa (PSL). Gościem "Dwóch stron" był również polityk PiS Tomasz Zieliński.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Joński o wyroku TSUE ws. Turowa: polska dyplomacja zawiodła

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:15
- To jest pytanie do polskiego rządu, dlaczego w tej sprawie działa opieszale, a każdy z nas Polaków będzie płacił tę karę - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łęski o wyższości prawa krajowego nad unijnym: o swoją suwerenność w tym zakresie musimy zadbać sami

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 10:15
- Wydaje się, że w kwestii tzw. wyższości prawa europejskiego nad polskim, czy odwrotnie, pewne rzeczy trzeba wyklarować. Prawo europejskie może mieć prymat, o ile jest to realizacja zawartych w traktatach porozumień podpisanych przez Polskę i w zakresie, w którym dotyczą nas traktaty - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski z TVP. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i dr Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego).
rozwiń zwiń