X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Raubo: obawiam się, co może się dziać w przypadku nasycenia przestrzeni granicznej większą liczbą osób

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 16:39
Białoruś posługuje się zarówno przestrzenią propagandy, jak i kreowania przekazu za pomocą polityki historycznej, ale też i praktycznych działań w rejonie granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Raubo, ekspert ds. bezpieczeństwa i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Budowa umocnień na granicy litewsko-białoruskiej w lipcu 2021 r.
Budowa umocnień na granicy litewsko-białoruskiej w lipcu 2021 r.Foto: Forum/JANIS LAIZANS

Gość Polskiego Radia 24 zapytany został o sytuację na granicy Polsko-Białoruskiej oraz słowa prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki: "Sąsiedzi są nam dani od Boga, jak każdemu innemu państwu. W relacjach z nimi dążymy do pokoju i przyjaźni. Nigdy nie spoglądaliśmy na cudzy kołacz, lub kawałek ziemi. Nam swojego wystarcza. Nawet nie przypominamy, im dzisiaj, że Białystok i Białostocczyzna, to ziemie Białoruskie, a Wilno to białoruskie miasto i ziemie wokół". 

Paweł Szrot free prezydent pl-1200.jpg
Tusk straszy polexitem. Paweł Szrot: to fikcja myślowa

Gość Magdaleny Złotnickiej w odniesieniu do tych słów stwierdził Przede wszystkim jest to stopniowanie emocji i wątków polityki historycznej prowadzonej przez Białoruś wobec jej sąsiadów. Jest to elementem eskalacji i deeskalacji potencjalnej. Z jednej strony możemy wysłać sygnał dotyczący właśnie tego typu zaczepek w przestrzeń publiczną, ale potem w jakimś stopniu się z nich wycofywać - tłumaczył Jacek Raubo. 

W tym przypadku musimy spodziewać się, że ten rejon granicy jest dla nas wyzwaniem w sferze bezpieczeństwa nie tylko informacyjnego. Tak naprawdę Białoruś posługuje się zarówno przestrzenią propagandy i kreowania przekazu za pomocą polityki historycznej, ale też i praktycznych działań w rejonie granicy. A więc wywołanej presji migracyjnej oraz ostrzeżeń, które idą raz z tymi o eskalację. Chodzi tu, o zwiększoną liczbę osób, które mogą być przerzucane na Białoruś, a następnie będą próbowały przekroczyć w sposób nielegalny nasze granice - dodaje gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj więcej: 

Wspomina też, że "przede wszystkim zadziałano na trzy państwa: Litwę, Łotwę oraz Polskę". - Widzimy, że w przestrzeni polskiej debaty społeczno-medialno-politycznej tego typu presja migracyjna wywołała największy efekt zwrotny w zakresie działań informacyjnych. Wykreowała i spolaryzowała pewne postawy oraz aktorów publicznych, którzy w tej radykalizacji znaleźli swoje możliwości budowania czy to popularności, czy agendy społeczno-politycznej. Jest to bardzo czytelny sygnał dla tych, którzy wykorzystali narzędzie sztucznego wymiaru masowości kryzysu migracyjnego oraz jego eskalacji - tłumaczy Raubo.

- Obawiam się, co może się dziać w przypadku nasycenia tej przestrzeni granicznej większą ilością osób i potrzeby działania bardziej aktywnego ze strony polskich funkcjonariuszy, żołnierzy, chociażby mając na uwadze doświadczenia: Węgrów, Greków, Macedończyków podczas kryzysu migracyjnego z lat ubiegłych - mówił Jacek Raubo.

Posłuchaj
22:00 PR24_AAC 2021_09_19-15-07-16.mp3 Goście PR24: Jacek Raubo

 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka 

Gość:  Jacek Raubo (Defence24.pl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 19.09.2021

Godzina emisji: 15:06

Czytaj także

"Jest nadal realne". Piotr Müller o zagrożeniu ze strony Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 10:29
- Nie mam dostępu do analiz wywiadowczych i nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy będzie wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego czy nie. Ale zagrożenie nadal jest realne, gdyż Białoruś otwiera politykę wizową bardzo szeroko na kolejne kraje arabskie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń