X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakub Wiech o "Fit for 55": ambitny projekt, który będzie kosztować kolosalne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:52
- Unia Europejska chce budować swoją tożsamość i jednolitość na gruncie polityki klimatycznej, to ma być jej nowe spoiwo. UE, która przeszła różne kryzysy, w tym migracyjny czy brexit, potrzebuje wspólnego mianownika, który byłby chodliwy politycznie, ale i gospodarczo - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki (portal bizneslert.pl). 
Farma wiatrowa - zdjęcie ilustracyjne
Farma wiatrowa - zdjęcie ilustracyjneFoto: T.W. van Urk/ Shutterstock

Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030.

shutterstock_ przemysł 4.0 techonologia innowacje 1200 free.jpg
Łukasz Jankowski: centralna energetyka nie będzie zdolna do wejścia w rewolucje przemysłu 4.0

Jak podkreślał Jakub Wiech, pakiet Fit for 55, ale i cel neutralności klimatycznej do roku 2050 są bardzo ambitnymi projektami. - UE, która chce być neutralna klimatycznie w roku 2050, rzuca wyzwanie o niespotykanej skali i de facto zaczyna pierwszą w historii świata rewolucję przemysłową, która ma nie być oparta na paliwach kopalnych - stwierdził.

- UE chce osiągnąć zerowy poziom emisyjności w ciągu najbliższych 30 lat, to jest bardzo krótki czas. Wysiłki, które trzeba przedsięwziąć, będą bardzo poważne, mówimy o dekarbonizacji transportu, przemysłu, budowie technologii wodorowych itd. To wszystko będzie kosztować i to kolosalne pieniądze - dodał ekspert.

Gość audycji zaznaczył, że pierwsze transze kosztów, które trzeba będzie ponieść, czekają nas już w najbliższej dekadzie. - Wiążą się z pakietem "Fit for 55", czyli ze zbiorem propozycji legislacyjnych przedłożonych przez KE, które mają usadowić unijną gospodarkę na drodze do neutralności klimatycznej i spełnienia celów klimatycznych w 2030 roku, redukcji emisji unijnych o co najmniej 55 procent w porównaniu do 1990 r. Tu widać już pewne problemy. Wielu europosłów, także z Polski, zwraca uwagę na zagrożenie ubóstwem energetycznym, które może być spowodowane przez ten pakiet - stwierdził.

- Obawiam się, że nadmierne ambicje nieuwzględniające różnic ekonomicznych w UE mogą doprowadzić do tego, że powstanie grupa blokująca te projekty, która będzie przeciągać lub uniemożliwiać debatę, i ambicje UE pozostaną niespełnione - stwierdził i dodał, że biorąc pod uwagę kształt tej dyskusji i rozłożenie siły politycznej, pewne pomysły tego pakietu będą forsowane nawet bez zgody części państw, w tym Polski.

Posłuchaj

12:51 PR24 2021_09_17-13-07-35.mp3 Jakub Wiech o pakiecie "Fit for 55" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej - w zapisie audycji.

* * * 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Wiech

Data emisji: 17.08.2021

Godzina: 13.07

PR24/ka

Czytaj także

"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:45
- Tak jak prawa do emisji CO2 wywindowały ceny prądu, tak rozciągnie się to na transport czy budownictwo. Każdy tego typu podatek jest przerzucany na konsumenta. Będziemy ponosili kolejne opłaty za to, że towary są transportowane czy że ogrzewamy nasze mieszkania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiązania "Fit for 55". Jakub Wiech: to może zmienić styl i poziom życia Europejczyków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:55
- Energetyka jądrowa jest czymś, bez czego nie poradzimy sobie z wyzwaniem, jakim jest walka z globalnym ociepleniem. Dziwi i rozczarowuje podejście UE do tej kwestii. Polski rząd skłania się do uwzględnienia atomu w rozwiązaniach "Fit for 55" - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski o planie "Fit for 55": rozwiązania trudne dla Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:55
- Mamy zapewnienie, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności własną ścieżką. Nie ma w Europie takiego kraju, który byłby uzależniony od węgla w takim stopniu jak my. Mamy wyjątkową sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń