X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rosja może wykorzystać sytuację do konfliktu z Ukrainą". Kuczyński o manewrach Zapad-2021

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:10
- W czwartek kończą się formalnie manewry Zapad-2021, ale powrót oddziałów do baz będzie trwał co najmniej do połowy października. Wojna z Gruzją zaczęła się zaraz po zakończeniu manewrów strategicznych Kaukaz-2008. Wykorzystano oddziały, które miały wracać do koszar - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński. 
Manewry Zapad-2021
Manewry Zapad-2021Foto: PAP/EPA

Aktywna faza manewrów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2021 trwa do 16 września. W Rosji terenem ćwiczeń jest Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

1200.jpg
Manewry Zapad-2021. Ćwiczenia sił desantowych w obwodzie kaliningradzkim z udziałem kilkuset żołnierzy

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że dla Władimira Putina głównym polem starcia z Zachodem jest Ukraina. - Wszystko co dzieje się przy granicy z Białorusią jest bardzo ważne, ale można powiedzieć, że odbywa się pod kontrolą. Jednocześnie odciąga uwagę od wydarzeń na południu, na pograniczu rosyjsko-ukraińskim. Dzisiejszy zamach na Ukrainie przypomina o tym zagrożeniu. Jeśli mamy mówić o groźbie konfliktu zbrojnego Rosji z Ukrainą, to ze względu na pogodę kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie. W czwartek kończą się formalnie manewry Zapad-2021, ale powrót oddziałów do baz będzie trwał co najmniej do połowy października. Wojna z Gruzją zaczęła się zaraz po zakończeniu manewrów strategicznych Kaukaz-2008. Wykorzystano oddziały, które miały wracać do koszar - powiedział Grzegorz Kuczyński.

Jego zdaniem za takim scenariuszem przemawiają też korzystne okoliczności geopolityczne. - Bałagan związany z wycofaniem się USA z Afganistanu i wybory w Niemczech. Ćwiczenia Zapad-2021 organizowane są raz na cztery lata, są próbą przećwiczenia scenariuszy konfliktu Rosji z NATO. Nie mam wątpliwości, że Rosja co cztery lata przygotowują się do wojny z NATO. Przy okazji można to wykorzystać do operacji przeciwko Ukrainie - podsumował. 

W ramach manewrów Zapad-2021, w obwodzie kaliningradzkim na poligonie Prawdinski odbyły się w środę ćwiczenia żołnierzy wojsk desantowych. Desant około 300 ludzi osłaniało lotnictwo wojskowe Floty Bałtyckiej: myśliwce Su-27 i bombowce Su-24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość PR24: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. Rosji)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 15.09

PR24

Czytaj także

Ćwiczenia Zapad-21. Marek Budzisz: Rosja pokazuje, że może prowadzić wojny na wielu frontach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 16:05
- Mają pokazać, po pierwsze, system sprawności państwa rosyjskiego, a po drugie to, jak szybko Rosja jest w stanie mobilizować własne siły i dyslokować je w regiony potencjalnie niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu Marek Budzisz ("Sieci").     
rozwiń zwiń