X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Formela: 30 lat temu doszło do kolonizacji gdańskiej sfery komunalnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:30
- Władze Gdańska postanowiły wykupić od Francuzów udziały w spółce wodociągowej na 15 miesięcy przed wygaśnięciem umowy. Koszt tego wykupu to 45 milionów złotych - mówił w Polskim Radiu 24 Mark Formela z "Gazety Gdańskiej".
Marek Formela
Marek FormelaFoto: PR24

Spółka, która odpowiada za przepompownię ścieków, nie należy bezpośrednio do miasta Gdańsk. - To komunalny holding z Lipska, a partnerem gminy w sprawie dystrybucji wody są Francuzi, którzy pojawili się w Gdańsku 30 lat temu i przekonali władze do przekazania dystrybucji wody w ręce powołanej wówczas spółki. Teraz postanowiono wykupić udziały od Francuzów - przypomniał gość PR24.

covid szpital 1200 free.jpg
"O rozsądek wołam i proszę". Kuźmiuk o słowach Grodzkiego ws. zamykania szpitali

Powstała ona w 1992 r., kiedy sprywatyzowano Okręgowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Miasto objęło w niej 49 proc. udziałów, a francuska spółka Saur - 51 proc. Zgodnie z umowami powołany wówczas podmiot ma za zadanie "utrzymywać wysoką jakość usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków". Na początku lat 90. miasto Gdańsk zdecydowało się zatem oddać odpowiedzialność za jedną z kluczowych funkcji samorządu miejskiego, jaką jest dostarczanie wody, w ręce zewnętrznego podmiotu.

"Kuriozalna umowa"

- My wtedy w Gdańsku zastanawialiśmy się nad tym dziwnym manewrem gospodarczym Franciszka Jamroża, ówczesnego prezydenta Gdańska i ówczesnego lidera Porozumienia Centrum. Gdańsk związał się wtedy bowiem sztywną umową z francuskim koncernem na 30 lat. To umowa kuriozalna, do której Francuzi dążyli z pełną determinacją - podkreślił Marek Formela, mówiąc o "kolonizacji gdańskiej sfery komunalnej".

Sieci wodociągowe i ciepłownicze należą do zewnętrznych podmiotów także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i innych miastach. A to znaczy, że w kluczowych dla samorządu kwestiach takich jak np. dostarczanie wody mieszkańcom, poprzez decyzje prywatyzacyjne ostatnich lat, decyzje podejmują obce spółki i podmioty zewnętrzne.


Posłuchaj
21:26 PR24_mp3 2021_09_15-10-07-55.mp3 M. Formela o prywatyzacji w Gdańsku ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marek Formela

Data emisji: 15.09.2021

Godzina: 10:07

Czytaj także

Marek Formela: samorządowcy rano wypowiadają posłuszeństwo rządowi, po południu proszą go o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:18
- Jak mieszkańcy Pomorza mają sobie wytłumaczyć, że politycy samorządowi rano wypowiadają rządowi posłuszeństwo, a po południu piszą do wicepremiera Glińskiego prośby o wsparcie dla artystów, którzy podlegają ich kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej" Marek Formela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemówienie Rafała Trzaskowskiego w Gdańsku. Formela: było skomponowane jako występ jednego z liderów PO

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 10:47
- Myślę, że Rafał Trzaskowski panował nad tym, co mówi i nie mam przekonania, że coś mu się wymknęło. Przemówienie to było dość dobrze skomponowane jako przemówienie jednego z liderów Platformy Obywatelskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Formela z "Gazety Gdańskiej".
rozwiń zwiń