X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"System publiczny dryfował przez 30 lat". Maria Libura o proteście medyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:20
- Protest, z którym mamy teraz do czynienia, jest efektem 30-letniego dryfowania systemu publicznego - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Protest medyków
Protest medykówFoto: PAP/Radek Pietruszka
ministerstwo zdrowia free shutter 1200.jpg
"Ministerstwo Zdrowia traktuje ten protest poważnie". Jakub Jałowiczor o strajku medyków

W sobotę odbył się ogólnopolski protest medyków. Protestujący z całej Polski zebrali się w południe w rejonie pl. Krasińskich, skąd przeszli przed KPRM. Po drodze zatrzymali się pod Ministerstwem Zdrowia, Pałacem Prezydenckim oraz Sejmem. Bezpośrednio po zakończeniu protestu w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mieszczącej się po drugiej stronie ulicy, rozstawiono "Białe Miasteczko 2.0", jak nazywają je organizatorzy. Nawiązuje ono do "białego miasteczka" pielęgniarek z lata 2007 roku. Protestujący zapowiadają, że nie odejdą spod KPRM, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione. 

Na antenie Polskiego Radia 24 działania medyków oceniła Maria Libura. Wskazała, że "protest, z którym mamy teraz do czynienia, jest efektem, można by powiedzieć, 30-letniego dryfowania tego systemu publicznego". - Kwestia niskich zarobków od samego początku była rozwiązywana właśnie przez rodzaj "gaszenia pożaru".

- Poszczególne grupy zawodowe musiały sobie wywalczyć podwyżki w ramach systemu publicznego: protestowały, strajkowały, zwracały uwagę na problem swojej konkretnej grupy - podkreśliła.

"Dynamika jest gwałtowna"

Kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odniosła się również do czwartej fali pandemii, której teraz doświadczamy. Jak powiedziała, "dynamika jest bardziej gwałtowna, niż zakładano jeszcze dwa tygodnie temu".

- Zespoły, które zajmują się modelowaniem na Uniwersytecie Warszawskim i na Politechnice Wrocławskiej, wskazują, że mogą być różne scenariusze, i one dotyczą nie tyle nawet liczby osób, u których zostanie potwierdzone zakażenie, co bardziej tego, jak to się przełoży na system ochrony zdrowia - zaznaczyła. 

Jak dodała, "te bardziej optymistyczne przewidywania zakładają, że de facto większa liczba osób już przeszła COVID-19 w poprzednich falach i w związku z tym będzie miała trochę inną odpowiedź". - Nie będą tego tak ciężko przechodziły - wyjaśniła.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Data emisji: 14.09.2021

Godz. emisji: 13.33

PAP/ jb

Czytaj także

"Cała ta sytuacja to nie jest nic wyjątkowego". Tomasz Kozłowski o protestach medyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:33
- Adam Niedzielski jako już kolejny minister zdrowia zmaga się z zaniedbaniami poprzednich ministrów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski ("Fakt"). Gośćmi audycji byli także Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i Jacek Łęski (Telewizja Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: pracujemy nad zmianami, nasze propozycje powinny złagodzić protest

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:16
Myślę, że propozycje rządu, które zostaną przedstawione protestującym, wpłyną na to, że akcja protestacyjna zostanie złagodzona - powiedział we wtorek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Realizacja postulatów strajkujących to 100 mld złotych". Poseł PiS o proteście medyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:52
- Strajk jest prawem, ale nie może być nadużywany. Tym bardziej, jeśli zagraża życiu i zdrowiu innych ludzi - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PiS Sławomir Skwarek, odnosząc się do protestu medyków.
rozwiń zwiń