X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zmiany są czytelne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej". Bartoszewicz o reformie w podatkach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 18:45
- Szereg zmian jest korzystnych, a to co boli, to składka zdrowotna i jej wielkość w zależności od umowy czy rodzaju działalności - tak o reformie podatkowej mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH.
Dr Artur Bartoszewicz
Dr Artur BartoszewiczFoto: PR24

Ekonomista skomentował podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. To tylko część propozycji zmian w systemie podatkowym w ramach Polskiego Ładu przedstawianego przez premiera. 

- Patrząc na całość rozwiązań widać spore zamieszanie. Z jednej strony zmiany są czytelne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, dlatego że te osoby dotyka przede wszystkim zwiększenie kwoty wolnej, a z drugiej strony, jeśli popatrzymy na przedsiębiorców, mówimy tu o podatku liniowym, to widać ruchy bardziej skomplikowane szczególnie na składce zdrowotnej powiązanej z podatkiem dochodowym - mówił dr Artur Bartoszewicz.

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce, jak podkreśla rząd, znajdzie się̨ na poziomie porównywalnym z Niemcami, Francją czy Irlandią. Aby zagwarantować́ wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę (proporcjonalnie do dochodu).

"Nie do końca precyzyjne zapisy"

- Nie tak łatwo będzie implementować zmiany, specjaliści mówią że sytuacja jest dość mętna, a jeśli tak jest, to za pół roku czy za rok możemy mieć sytuację, w której ten który miał płacić wywinął się z płacenia, a ten którego nie było stać na doradców, poniesie konsekwencja nie do końca precyzyjnych zapisów - dodał ekonomista.

Podkreślił jednocześnie, iż jeśli spojrzeć na większą część społeczeństwa która zyska na zmianach podatkowych, szczególnie tej która zarabia do 11 czy 12 tys. zł., to zmiany można ocenić korzystnie. Ważne, jak podkreślił gość PR24, są zmiany progowe w podatku dochodowym.

Rząd wprowadzi też profity za wspólne rozliczanie się małżonków, którzy będą mogli skorzystać z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Na przykład dla rodziny 2+2, w której jeden z małżonków zarabia 5 tys. zł brutto, a drugi pracuje na pół etatu i zarabia 1.5 tys. zł brutto miesięcznie, przy wspólnym rozliczeniu średnia miesięczna korzyść z reformy to 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Dodatkowo małżeństwo będzie mogło odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, łącznie 2,2 tys. zł.

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków.


Posłuchaj
20:18 PR24_mp3 2021_09_11-18-08-21.mp3 Dr A. Bartoszewicz o reformie podatkowej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH)

Data emisji: 11.09.2021

Godzina: 18:08 

Czytaj także

Zmiany w podatkach. Tejchman: strategicznie dobry ruch premiera i jego rządu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 19:10
- Założenia zmian podatkowych są dobre i potrzebne, mogą bowiem wyeliminować patologie z rynku pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był też Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"16,5 mld zł pozostanie w kieszeniach Polaków". Sarnowski o pakiecie reform podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:15
- Nasze reformy są ogromnym krokiem w kierunku przywrócenia elementarnej sprawiedliwości systemu podatkowego - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń