X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Waszczykowski o funduszach europejskich: prawo stoi po naszej stronie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 16:29
- Nie ma żadnych podstaw prawnych rzeczowych, by kwestionować fundusze UE dla Polski, one są elementem pewnego układu ekonomicznego (…) Musimy stanowczo wytrzymać tę presję, ma ona charakter ideologiczno-polityczny - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Komisja Europejska wydała dotąd pozytywne oceny krajowych planów odbudowy 18 państw członkowskich. Pozytywnej oceny nie otrzymały dotąd krajowe plany odbudowy: Holandii, Estonii, Polski, Węgier, Finlandii, Szwecji, Bułgarii, Rumunii i Malty.

Waldemar Buda 1200.jpg
"Nie może zostać zablokowany". Wiceminister funduszy o Krajowym Planie Odbudowy

Witold Waszczykowski odniósł się do opóźnienia w akceptacji polskiego projektu planu odbudowy. Przypominał, że nie są w tej chwili prowadzone żadne negocjacje z UE w tej sprawie. - Przedstawiliśmy rzetelnie przygotowany Krajowy Plan Odbudowy, z tego co wiem, nie ma do niego merytorycznych zastrzeżeń czy uwag. Są natomiast kwestie ideologiczno-polityczne. Od sześciu lat są zastrzeżenia środowisk lewicowo-liberalnych do istnienia i funkcjonowania rządów PiS w Polsce, także do rządów Węgier czy Słowacji - zauważył.

"Ten nacisk trzeba wytrzymać"

- Nie ma żadnych podstaw prawnych rzeczowych, by kwestionować fundusze UE dla Polski, one są elementem pewnego układu ekonomicznego. To rekompensata za otwarcie naszego rynku. Ponieważ są one istotne ze względu na skalę, próbuje się je wykorzystać jako element nagrody w kwestiach zmian ideologiczno-politycznych w Polsce. Ten nacisk trzeba wytrzymać, prawo europejskie stoi po naszej stronie. W żadnych rozwiązaniach europejskich nie ma innych uwarunkowań przyznawania funduszy. Fundusze przyznawane są tylko ze względu na poziom rozwoju ekonomicznego i wielkość populacji danego kraju - podkreślał europoseł.

Posłuchaj
22:15 PR24_mp3 2021_09_05-15-06-35.mp3 Witold Waszczykowski o środkach UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Presja na Polskę ma charakter ideologiczny"

Jak zaznaczył były minister spraw zagranicznych, Polska powinna już otrzymać pierwsze transze środków z UE. - Musimy stanowczo wytrzymać tę presję, ma ona charakter ideologiczno-polityczny (…) Powinniśmy, zgodnie z dotrzymanymi terminami przedstawienia naszego programu, już otrzymywać zaliczki na jego poczet. Zasadne byłoby wystawianie w tej chwili dokumentów rozliczających opóźnienia w wypłacie, odszkodowań - stwierdził gość audycji.

Czytaj także: 

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 04.09.2021

Godzina emisji: 15:06

PR24/ka

Czytaj także

Dr Krzysztof Karnkowski: środki z UE są wygodnym narzędziem szantażu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 14:01
- Z UE należy rozmawiać z pozycji faktów dokonanych i bronić swoich praw, być może rozmawiać także z innymi państwami. Uderzenie w polską gospodarkę uderzy również w naszych partnerów zagranicznych, łącznie z Niemcami. UE jest systemem naczyń połączonych. Musimy twardo stać na straży naszych kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To gra interesów UE". Prof. Gontarski o opóźniającej się akceptacji KPO

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:25
- To jest gra interesów Unii Europejskiej. Gra się tak, jak przeciwnik pozwala. Tam bezwarunkowo ratyfikowaliśmy (unijną decyzję ws. zasobów własnych - red.), to teraz rykoszetem się odbiło i stąd ten dzisiejszy problem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, adwokat, były pełnomocnik RP.
rozwiń zwiń