X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Politolog o zbliżającej się debacie nt. stanu wyjątkowego: opozycja będzie akcentowała sytuację migrantów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 12:12
- Wszystkie kwestie są bardzo złożone, ale taka jest logika polityki, że opozycja będzie chciała wykorzystać tę sytuację. Na pewno będzie akcentowała sytuacje migrantów, wolności prasy i przekazów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz/ Twitter/@KancelariaSejmu

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą w drodze uchwały uchylić je i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Posiedzenie Sejmu w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. Wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta złożyła w Sejmie Lewica. KO, PSL, Konfederacja i Polska 2050 decyzję ws. głosowania podejmą w poniedziałek.

1200.jpg
"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

Dwa problemy

Jarosław Wojtas powiedział, że Sejmowa dyskusja będzie krążyła wokół dwóch wątków. - Dyskusja będzie oscylowała wokół dwóch problemów. Pierwszym jest bezpieczeństwo i to na ile wolność prasy i przemieszczania się musi ustąpić w tej sytuacji prawu do poczucia bezpieczeństwa i porządkowi publicznemu w tej sytuacji - powiedział.

- Drugim problemem w dyskusji będzie oscylowanie wokół budowania emocji w kwestiach pomocy osobom, które są na granicy. Druga strona sceny politycznej może podnosić argumenty, że Białoruś nie pomaga, ale to także Polska ponosi odpowiedzialność za los imigrantów - dodał.

Czytaj także:

Ekspert powiedział także, że można spodziewać się narracji każdej ze stron. - Wszystkie kwestie są bardzo złożone, ale taka jest logika polityki, że opozycja będzie chciała wykorzystać tę sytuację. Na pewno będzie akcentowała sytuacje migrantów, wolności prasy i przekazów. Z drugiej strony będą podnoszę kwestie bezpieczeństwa granic - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
24:32 PR24_mp3 2021_09_04-11-33-30.mp3 Jarosław Wojtas o dyskusji nt. stanu wyjątkowego (Temat dnia/Gość PR24)

 

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Jarosław Wojtas (politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 04.09.2021

Godz. emisji: 11:33

dz

Czytaj także

Warszawski adwokat nawoływał do ataków na Straż Graniczną. Sprawą zajmie się prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 17:01
Mecenas Piotr Barczak opublikował zdjęcia funkcjonariuszy w mediach społecznościowych dopisując, że są oni "odpowiedzialni za torturowanie uchodźców" na granicy polsko-białoruskiej. Zastępca Prokuratora Generalnego polecił wszczęcie śledztwa w tej sprawie. - Warszawska prokuratura okręgowa zajmie się sprawą wpisów na Twitterze dotyczących funkcjonariuszy Straży Granicznej - poinformowała  prokuratura. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Dziambor o sytuacji na granicy: działania Łukaszenki są wspomagane przez centrolewicowych posłów opozycji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 10:58
- Sytuacja na granicy jest niebezpieczna. To, co Łukaszenka próbuje zrobić na granicy, wspomagają bardzo nieodpowiedzialne zachowania centrolewicowych, opozycyjnych posłów, którzy nie rozumieją kompletnie swojej roli - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Dziambor z Konfederacji. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Marek Suski (PiS), Jan Kanthak (SP) i Katarzyna Piekarska (KO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Politolog: opozycja chce wywołać skojarzenia ze stanem wojennym

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 10:30
- Opozycja musiałaby przyznać się do błędu, dlatego zaczęła przedstawiać enigmatyczne racje wyższe, które nie są do końca czytelne. Liczy na to, że swoim sprzeciwem wywoła niedobre skojarzenia ze stanem wojennym i zagrożeniami związanymi z wolnością słowa - mówił w Polskim Radiu  24 politolog prof. Arkadiusz Jabłoński. Od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.
rozwiń zwiń