X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przyjęcie tych osób mogłoby wywołać lawinę imigrantów". Politolog o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 21:37
- Widzimy, że obie strony, nie chcą z jednej strony wziąć odpowiedzialności, a z drugiej przyjęcie tych osób, obojętnie czy przez Polskę, czy Białoruś mogłoby wywołać lawinę imigrantów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog Collegium Humanum. 
Granica państwa polskiego w pobliżu miejscowości Usnarz Górny k. Krynek
Granica państwa polskiego w pobliżu miejscowości Usnarz Górny k. KrynekFoto: PAP/Artur Reszko

W sobotę odbyła się wideokonferencja zwołana na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego. Wzięli w niej udział premierzy: Litwy (Ingrida Simonyte), Łotwy (Arturs Karins) i Estonii (Kaja Kallas). Tematem była sytuacja na granicy z Białorusią, w tym spowodowanym przez Białoruś napływem migrantów do Europy.

1200 drut kolczasty pap.jpg
Dworczyk: migranci są na białoruskim terytorium, więc to na Mińsku spoczywa odpowiedzialność za nich

W komunikacie KPRM, wydanym po tym spotkaniu wskazano, że na granicy zewnętrznej UE z Białorusią nie ma "ziemi niczyjej". W rzeczywistości jest to terytorium białoruskie, a władze tego kraju ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację obywateli innych państw, których legalnie wpuściły.

Dr Bartłomiej Machnik, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej powiedział, że "mamy sytuację rozwojową". - W tym przypadku chyba to sformułowanie jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ chyba nikt z nas nie jest w stanie teraz ocenić jak ta sytuacja się zakończy - zaznaczył.

"Obie strony, nie chcą wziąć odpowiedzialności"

Według politologa "położenie tych osób, które koczują właśnie na granicy polsko-białoruskiej jest problematyczne". - Widzimy, że obie strony, nie chcą z jednej strony wziąć odpowiedzialności, a z drugiej przyjęcie tych osób, obojętnie czy przez Polskę, czy Białoruś mogłoby wywołać lawinę imigrantów - wskazał.

Posłuchaj
21:42 machnik.mp3 Dr Bartłomiej Machnik o sytuacji na granicy z Białorusią oraz kryzysie migracyjnym ("Temat dnia/Gość PR24") 

Gość PR24 podkreślił, że "patrzymy na sprawę tylko i wyłącznie ze strony politologicznej, czy analitycznej". - Jeżeli mówimy o takim ludzkim i emocjonalnym podejściu, to jest to sytuacja no niezwykle trudna - przyznał gość audycji.

Jak dodał dr Bartłomiej Machnik, "te osoby nie są w komfortowej sytuacji i cierpią, i tak naprawdę tutaj rozgrywają się dramaty na polu emocjonalnym, natomiast w to wszystko wchodzi polityka i regulacje prawne". 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24 

Prowadząca: Ewa Wasążnik

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog Collegium Humanum)

Data emisji: 21.08.2021

Godz. emisji: 19.06


nt

Czytaj także

"Putin i Łukaszenka realizują plan destabilizacji Europy". Marek Król o migracji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 19:39
- Jest to cyniczna gra, mająca na celu doprowadzenie do destabilizacji. Putin i jego podwładny Łukaszenka realizują w ten sposób plan destabilizacji Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydencki minister o sytuacji migracyjnej: wspieramy Litwę, bo granica UE jest jedna

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 14:33
- Jesteśmy gotowi dalej świadczyć pomoc, bo granica UE jest jedna i to też zostało jasno powiedziane na spotkaniu. Nie ma polsko-białoruskiej granicy, ale jest granica unijno-białoruska - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia będą chronić swoje granice przed nielegalnymi działaniami Mińska

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 14:59
Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii omówili podczas wideokonferencji sytuację na granicach tych państw wobec działań władz białoruskich. Rozmowa odbyła się na zaproszenie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Estońska premier uczestniczyła w wideokonferencji także jako aktualny członek Rady Bezpieczeństwa ONZ.
rozwiń zwiń