X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Służby Łukaszenki jak struktury mafijne". Siewiereniuk-Maciorowska o przerzucie nielegalnych imigrantów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 12:20
- Oni przechodzą pod ochroną białoruskich pograniczników, fizycznie są prowadzeni pod lufami karabinów. Niektórym udaje się przekroczyć granicę. Najwięcej jest uchodźców z Afganistanu, Iraku i Czeczenii, głównie muzułmanów - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu "Dzień Dobry Białystok".
Granica polsko-białoruska
Granica polsko-białoruskaFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej". Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

straż graniczna free 1200.jpg
Szef MSWiA: Straż Graniczna stawia opór presji migracyjnej na granicy z Białorusią

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nielegalni imigranci są prowadzeni pod bronią nad polską granicę. - W przygranicznych miejscowościach pojawiło się wojsko, które wspiera straż graniczną, bo nielegalnych imigrantów jest bardzo dużo. Oni przechodzą pod ochroną białoruskich pograniczników, fizycznie są prowadzeni pod lufami karabinów. Niektórym udaje się przekroczyć granicę. Najwięcej jest uchodźców z Afganistanu, Iraku i Czeczenii, głównie muzułmanów - powiedziała Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.

Jej zdaniem problem będzie narastał, bo imigrantów będzie przybywać. - Trochę dziwię się, że temat nie został nagłośniony na forum UE. Za przerzut nielegalnych imigrantów odpowiedzialny jest de facto Aleksander Łukaszenka i jego służby, które działają jak struktury mafijne. Swoich procederem chcą wywrzeć presję ws. zmiękczenia sankcji unijnych wobec Białorusi - tłumaczyła publicystka.


Posłuchaj
24:13 PR24_mp3 2021_08_18-10-35-17.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił w ubiegłym tygodniu, że sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (portal "Dzień Dobry Białystok")

Data emisji: 18.08.2021

Godzina: 10.35 

Czytaj także

"Musimy uszczelnić granicę". Dr Kościński o uchodźcach napływających przez Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 21:23
 - Jeżeli mamy informacje, że w ostatnich dniach zatrzymywano na polskiej granicy grupy takich ludzi, świadczy to o tym, że musimy być przygotowani na to, że sytuacja będzie się pogarszać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński, ekspert ds. międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń