X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mariusz Marszałkowski: polscy kierowcy odczują wybuch w zakładzie Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 14:00
- Wybuch na Jamale może mieć duży wpływ na polskich odbiorców gazu ciekłego. Rocznie zużywa się go u nas ok. 2,3 mln. ton, a korzystają z niego głównie kierowcy samochodów tzw. autogazu - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/koonsiri boonnak

5 sierpnia nad ranem w zakładzie obróbki kondensatu gazowego należącym do Gazprom Piererabotka doszło do wybuchu w instalacji odmetanowienia. Nikt nie został poszkodowany, jednak pożar może mieć poważne konsekwencje dla działania pozostałych spółek Gazpromu.

Gość PR24 przypomniał, że zakład w którym doszło do wybuch znajduje się na Półwyspie Jamalskim i jest bardzo ważny z perspektywy technicznej obróbki gazu. Po wstępnej obróbce i przetworzeniu, gaz dalej transportowany jest systemem rurociągów. Kondensat gazowy jako ciecz towarzyszy przy wydobyciu gazu ziemnego. Surowiec ten po odpowiedniej obróbce może być bazą do paliw lotniczych, wysokiej jakości benzyny, czy gazów propan-butan.


shutt ropa 1200.jpg
Tanieją paliwa na giełdach. W tle wariant Delta

"100 tys. domów ogrzewanych LPG"

- Wybuch może mieć duży wpływ na polskich odbiorców gazu ciekłego. Rocznie zużywa się u nas ok. 2,3 mln. ton LPG, a korzystają z niego głównie kierowcy samochodów tzw. autogazu, a takich kierowców na polskich drogach jest ponad 3 mln 300 tys., to stanowi ok. 16 proc. wszystkich aut zarejestrowanych w Polsce - mówił Mariusz Marszałkowski.

Zauważył jednocześnie, że w polskich rafineriach produkuje się ok. pół mln. ton gazów rocznie co stanowi ok. 20 proc. naszego zapotrzebowania, reszta sprowadzana jest głównie z Rosji. Ponadto 100 tys. polskich domów jest ogrzewanych LPG.

Tymczasem wybuch w zakładzie Surgut należącym do Gazprom Prierabotka, może doprowadzić do zmniejszenia produkcji LPG w sierpniu o 176 tys. ton – z planowanych 218 tys. ton do 42 tys. ton, a we wrześniu o 77 tys. ton – z planowanych 211 tys. ton do 134 tys. ton.


Posłuchaj
21:15 PR24_mp3 2021_08_16-13-07-30.mp3 M. Marszałkowski o wybuchu na Jamale ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Mariusz Marszałkowski (ekspert portalu BiznesAlert.pl)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina: 13:07 

Czytaj także

"Kommiersant": maleje zainteresowanie rosyjskim gazem w Europie. Cena znacznie spadnie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 09:32
Według dziennika "Kommiersant", kraje Unii Europejskiej ograniczają zakup rosyjskiego gazu. Gazeta przewiduje, że w 2020 roku koncern Gazprom obniży cenę surowca i będzie musiał ograniczyć dostawy paliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Prawo jazdy i dowód rejestracyjny poproszę” – autonomiczna Policja na dubajskich drogach.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 05:00
W Dubaju pojawi się niebawem pierwszy na świecie bezzałogowy mobilny „posterunek policji”. Czy już wkrótce i w Polsce zatrzyma nas autonomiczny radiowóz?
rozwiń zwiń