X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Paniszewa: potrzebna jest strategia dla Polaków na Białorusi, to wielkie pole do rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:31
- Trzeba opracować strategię, żeby na Białorusi, gdzie osoby o polskich korzeniach już straciły swoją tożsamość narodową, pokazać naszą polską historię - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, jedna z liderek Związku Polaków na Białorusi, przez ponad dwa miesiące więziona przez reżim Łukaszenki.
Działaczka Związku Polaków na Białorusi Anna Paniszewa
Działaczka Związku Polaków na Białorusi Anna PaniszewaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

białoruś kraty shutterstock_1882760551 1200.jpg
Premier: Polska stała się bezpieczną przystanią dla Białorusinów prześladowanych przez reżim

Anna Paniszewa ponad 2,5 miesiąca przebywała w białoruskich więzieniach. 10 marca 2021 r., będąc w Warszawie, otrzymała informację, że wszczęto wobec niej postępowanie na Białorusi w sprawie "propagowania nienawiści na tle narodowym i nazizmu".

Pytana, dlaczego nie została w Polsce, wiedząc, że na Białorusi będzie miała postawione zarzuty, odpowiedziała, że "to nie wchodziło w grę". - Jak można było pozostawić dorobek życia, szkołę, dzieci, nauczycieli, ludzi, którzy we mnie wierzyli? Myślałam, że jadę do prokuratury, żeby dowieść swojej niewinności - powiedziała.

Posłuchaj
23:25 _PR24_AAC 2021_08_11-13-35-31.mp3 Anna Paniszewa o doświadczeniach w białoruskim więzieniu (Temat dnia/Gość PR24)

Działaczka Związku Polaków na Białorusi opowiedziała też o swoich doświadczeniach w białoruskim więzieniu. - Więzienie tam jest okrutnym miejscem. Doznałam urazu kręgosłupa, złamano mi nadgarstek prawej ręki, ciągano mnie po podwórku w kajdankach. Dokumentacja medyczna, którą wywalczyłam, gdzieś zginęła - relacjonowała Paniszewa.

Powiedziała też, że współwięźniarki faktycznie uważały jej działalność za "faszystowską" tak, jak sformułował to reżim Łukaszenki. - W więzieniu nikt mnie nie popierał - przyznała. 

Plan dla Polaków na Białorusi

Paniszewa powiedziała, że potrzebna jest strategia dla Białorusinów o polskich korzeniach, którą "zaproponowała IPN". - Trzeba opracować strategię, żeby na tamtych ziemiach, gdzie ludzie już stracili swoją tożsamość narodową, pokazać naszą polską historię - stwierdziła działaczka. - Ta historia jest na Białorusi na tyle zakłamana, a świadomość narodowa na tyle nikła i szczątkowa, że to jest jeszcze wielkie pole do rozwoju - oceniła.

- Kibicuję narodowi białoruskiemu, bo jestem jego częścią, Polką, która urodziła się na Białorusi, wbrew okolicznościom nauczyła się języka polskiego i zaczęła pomagać ludziom - mówiła gość PR24.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Paniszewa

Data emisji: 11.08.2021

Godzina: 13.33

kp

Czytaj także

Łukaszenka grozi III wojną światową. "Do tego chcecie popchnąć nas i Rosjan?"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 20:53
- Kto dzisiaj wprowadził sankcje, Wielka Brytania? Bóg z wami, udławcie się tymi sankcjami - powiedział Alaksandr Łukaszenka na konferencji prasowej, komentując decyzję władz w Londynie o wprowadzeniu restrykcji wobec Białorusi. Przestrzegł też przed dalszą eskalacją konfliktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Służby specjalne Białorusi nie były zaangażowane". Partnerka Pratasiewicza udzieliła wywiadu państwowej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 08:42
W przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku w maju mógł być zaangażowany ktoś ze współpracowników Ramana Pratasiewicza – oświadczyła Sofija Sapiega, partnerka tego białoruskiego dziennikarza, w wywiadzie dla państwowej telewizji Biełaruś 1. Podobnie jak Pratasiewicz Sapiega jest objęta sprawą karną i przebywa w areszcie domowym.
rozwiń zwiń