"To wynik skarg składanych do Trybunału Praw Człowieka". Grabowska o decyzji ws. Izby Dyscyplinarnej

2021-08-06, 13:30

"To wynik skarg składanych do Trybunału Praw Człowieka". Grabowska o decyzji ws. Izby Dyscyplinarnej
Zdj. ilustracyjne . Foto: Wojciech Krynski/Forum

- Zwróciłabym uwagę w tej sprawie na kwestię międzynarodową. Nie na UE, nie na TSUE, nie na ostatni wyrok, tylko na powtarzające się już wyroki wydawane na skargi sędziów złożone do europejskiego Trybunału Praw Człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska (prawnik, ekspert ds. prawa międzynarodowego).

I Prezes SN Małgorzata Manowska wydała w czwartek dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej. Sprawy dyscyplinarne oraz immunitetowe sędziów będą od teraz trafiały do sekretariatu I Prezesa SN, w którym mają być przechowywane na okres obowiązywania zarządzenia. O biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone. Zarządzenia nie obejmują postępowań immunitetowych prokuratorów.

Zarządzenia zostały wydane w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. W tym samym czasie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

Powiązany Artykuł

Anna Milczanowska 1200.JPG
Anna Milczanowska o Izbie Dyscyplinarnej SN: nie zgadzamy się z wyrokiem TSUE, Izba powinna działać

- Trybunał Praw Człowieka to jest bardzo ważny sąd przy Radzie Europy, który ocenia właśnie stosowanie praw człowieka w państwach członkowskich. Tu mieliśmy takie wyroki, gdzie właśnie Trybunał w Strasburgu mówił, że Polska nie przestrzega art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje wszystkim prawo do sądu bezstronnego, opartego na prawie - przypomniała prof. Grabowska. 

Jak dodała ekspert prawa międzynarodowego, w debacie o Sądzie Najwyższym i jego izbie wykorzystano fakt, że instytucjonalnie do składu Izby Dyscyplinarnej zastrzeżenia zgłosił najpierw TSUE, a później te same zastrzeżenia, rozbudowując o kolejne kwestie, podniósł także Trybunał w Strasburgu.

Posłuchaj

Genowefa Grabowska o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ("Temat dnia/Gość PR24") 22:26
+
Dodaj do playlisty

- Pomijam w tej chwili sprawę, czy Trybunał w Strasburgu jest uprawniony do zastanawiania się nad składami orzekającymi. Jeżeli Trybunał Praw Człowieka przyjmuje taką samą, ocenną, technikę dotyczącą tych spraw, to będziemy mieli dziesiątki, a może nawet setki wyroków wydanych wedle tego samego schematu - oceniła gość audycji.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Genowefa Grabowska (prawnik, ekspert ds. prawa międzynarodowego) 

Data emisji: 06.08.2021

Godzina: 11.34


kmp

Polecane

Wróć do strony głównej