X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Naimski o planie "Fit for 55": rozwiązania trudne dla Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:55
- Mamy zapewnienie, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności własną ścieżką. Nie ma w Europie takiego kraju, który byłby uzależniony od węgla w takim stopniu jak my. Mamy wyjątkową sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR24/MS

Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030.

elektrownia jądrowa1200.jpg
Rozwiązania "Fit for 55". Jakub Wiech: to może zmienić styl i poziom życia Europejczyków

Jak zaznaczył Piotr Naimski, plan "Fit for 55" to propozycja Fransa Timmermansa, podlegająca zatwierdzeniu w organach UE, i która, jak stwierdził, powinna zostać zracjonalizowana. - To pomysł na obłożenie podatkiem od emisji dwutlenku węgla wielu sektorów gospodarki, które do tej pory nie były tak traktowane, jak transport czy rolnictwo. Są to pomysły, które nie tylko dla polskiej gospodarki, ale całej UE są bardzo trudne. Będą odbierały gospodarce UE i poszczególnym krajom członkowskim konkurencyjność w skali globalnej - zwracał uwagę.

- W Polsce mamy wystarczająco dużo problemów i zadań w transformacji sektora węglowego w niewęglowy. Dodawanie równoległych obciążeń może spowodować, że będziemy w bardzo trudnej sytuacji. To złe rozwiązanie, które, mamy nadzieję, będzie podlegało racjonalnym korektom - dodał.

Posłuchaj
19:28 PR24_mp3 2021_08_05-10-09-16.mp3 Piotr Naimski o projekcie "Fit for 55" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji komentował także strategię bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Zeroemisyjne źródła energii, farmy wiatrowe, panele słoneczne są i będą budowane, ale są uzależnione od warunków atmosferycznych i pory dnia. Jeżeli chcemy mieć bezpieczne dostawy prądu do odbiorców, musimy mieć równolegle elektrownie, które nie są zależne od warunków zewnętrznych, są nimi elektrownie gazowe i nuklearne - tłumaczył.

- W Polsce będziemy używali gazu w perspektywie kilkudziesięciu lat. Przez najbliższe lat będziemy zużywali go dużo więcej niż dzisiaj, będzie potrzebny dla budowanych w tej chwili elektrowni gazowych, które muszą zastąpić węglowe. Musimy robić to w sposób racjonalny i zrównoważony. W kolejnym dziesięcioleciu, w latach trzydziestych, będzie wchodziła do użytku elektrownia atomowa, której budowę dzisiaj planujemy i przygotowujemy - mówił Piotr Naimski.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

* * * 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 05.08.2021

Godzina: 10:09

PR24/ka

Czytaj także

"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:45
- Tak jak prawa do emisji CO2 wywindowały ceny prądu, tak rozciągnie się to na transport czy budownictwo. Każdy tego typu podatek jest przerzucany na konsumenta. Będziemy ponosili kolejne opłaty za to, że towary są transportowane czy że ogrzewamy nasze mieszkania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 20:47
- To jest projekt, który niezależnie od tego, czy rzeczywiście będzie skutkował ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., czy nie, wprowadza bardzo restrykcyjne państwo, które będzie wszystkim narzucało, jak żyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń