X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Warszawskie dzieci '44". Agnieszka Cubała: często nie wiedziały co się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 19:35
- Myślę, że bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, co te dzieci czuły, jak się odnajdywały w tej nowej dla nich rzeczywistości, czy wiedziały i rozumiały, co się dzieje. Okazuję się, niestety, że bardzo często nie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Cubała autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
Warszawskie dzieci 44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie
"Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie"Foto: materiał promocyjny

Jak czytamy na stronie wydawcy, "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie" to książka, która "pozwala spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na udział najmłodszych mieszkańców miasta w Powstaniu Warszawskim". "Po raz pierwszy ukazuje, jak dzieci uczyły się żyć w zupełnie nowej dla nich powstańczej rzeczywistości" - podkreślono.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

- Tę książkę pisało się znacznie trudniej niż "Kobiety'44", ponieważ myślę, że sposób patrzenia dzieci na Powstanie Warszawskie, sposób opisywania bardzo trudnych doświadczeń to jest coś takiego, co nas bardzo mocno dotyka. Dzieci są bardzo szczere, czasami dobitnie - mówiła autorka. 

- Jak się przegląda literaturę o Powstaniu Warszawskim to tych dzieci troszeczkę jest. (...) Myślę, że bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, co te dzieci czuły, jak się odnajdywały w tej nowej dla nich rzeczywistości, czy wiedziały i rozumiały co się dzieje. Okazuje się, niestety, że bardzo często nie - stwierdziła gość audycji.  

- Dla mnie szokiem było to, kiedy jedna z dziewczynek 11-12 letnich była wraz z rodziną, młodszym bratem i matką, bezpośrednim świadkiem zabicia ojca, w sytuacji kiedy on chciał wyjąć swoją kartę, a Niemiec myślał, że sięga po broń. Dziewczynka zaczęła płakać, a jej młodszy brat nie wiedząc co się dzieje, chcąc ją pocieszyć, powiedział " nie płacz, tatuś zaraz wstanie, musi się tylko wyspać". To jest jedna z tych historii, która dotyka - przyznała Agnieszka Cubała.   

Posłuchaj
24:06 PR24_mp3 2021_08_01-18-33-18.mp3 Agnieszka Cubała o swojej książce "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie" ("Temat dnia/Gość PR24") 

Jak podkreśliła autorka publikacji, w pamięci dzieci 1944 roku nie tyle zapisały się dramatyczne wydarzenia, co traumatyczne emocje.    

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Mateusz Drozda

Gość: Agnieszka Cubała

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 18.33

kmp

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

Czytaj także

"Wymyka się tym tradycyjnym podziałom". Prof. Bartłomiej Biskup o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:20
- Powstanie jest jednym z takich wydarzeń w naszej historii, które wymyka się tym tradycyjnym podziałom właśnie politycznym, socjopolitycznym, jakie mamy w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup (UW). Gośćmi "Debaty dnia" byli także
rozwiń zwiń