X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Bartoszewicz: sytuacja na rynku pracy jest trudna z perspektywy pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 21:55
- Jesteśmy na granicy wydolności rynku pracy w stosunku do potrzeb gospodarki - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. - Możemy w następnych kwartałach dojść do granicy i pojawi się pytanie, skąd wziąć ręce do pracy - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pressmaster/ Shutterstock

Polska utrzymuje miejsce w czołówce jeśli chodzi o niskie bezrobocie w Unii Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. W czerwcu pracy nie miało 3,6 procent naszych rodaków. Takie same wyniki uzyskała Malta, a lepsze odnotowały tylko Czechy - z bezrobociem na poziomie 2,8 procent, oraz Holandia - 3,3 procent.

1200_firma_shutterstock.jpg
Według Eurostatu Polska jest w czołówce europejskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia należy do najniższych w UE

- Parametry pokazują, że jesteśmy na granicy wydolności rynku pracy w stosunku do potrzeb gospodarki - komentował w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. - Rozwijamy się pomimo kryzysu zeszłego roku tak istotnie oddziałującego na nasz rynek i rynki europejskie - podkreślił ekspert.

Jak przekonywał, z perspektywy pracobiorców, ta sytuacja jest powodem do radości. - Pomimo kryzysu, w Polsce nie doszło do masowej utraty miejsc pracy. Oczywiście, część z nas straciła pracę dodatkową, szczególnie w branżach, które istotnie swoją sezonowością mogły dodatkowe wynagrodzenia generować - mówimy o hotelarstwie, restauratorstwie i branży turystycznej, choć tu następuje odbicie - mówił ekspert. Podkreślił, że "patrząc z punktu widzenia pracodawcy, jest to ogromny problem". 

Czytaj także: 

Wskazał, że "rąk do pracy jest coraz mniej, a gospodarka, by się rozwijała i zaspokajała potrzeby nie tylko własne, ale także wynikające z eksportu" ich potrzebuje. - To pokazuje, że możemy mieć w następnych kwartałach granicę i pojawi się pytanie, skąd je wziąć - wskazał Artur Bartoszewicz.

Posłuchaj
22:43 Bartoszewicz-PR24_mp3 2021_07_31-20-06-33.mp3 Dr Artur Bartoszewicz o sytuacji na polskim rynku pracy ("Temat dnia"/ R24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyKrzysztof Grzybowski

Gość: Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 18.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Czytaj także

Zuber: może dojść do rozkręcenia gospodarki, czemu towarzyszyć będzie wzrost inflacji

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 19:16
- Jeśli do elementu bardzo dobrej sprzedaży za granicę, bo to ona napędza polski przemysł (...) doda się bardzo mocny wzrost konsumpcji w obawie przed wzrostem cen, to będziemy mogli mówić o ryzyku przegrzania gospodarki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. - W przyszłości może dojść do momentu bardzo mocnego rozkręcenia gospodarki, czemu towarzyszyć będzie bardzo duży wzrost inflacji - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 13:34
- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń