X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zmieniło sposób świętowania i obchodzenia rocznic". Dr Ukielski o Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 19:43
- To, że powstało to muzeum, budowało nie tylko markę muzeum, ale i boom na muzea w Polsce. Odkąd otworzono nasze muzeum, liczba zwiedzających polskie muzea wzrosła z 17 do 40 milionów. Jest to gigantyczny wzrost - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Paweł Ukielski
Paweł UkielskiFoto: PR24

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. W tym roku przypada 77. rocznica tego zrywu. Od kilkunastu lat obchody organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

mid-21731174 (1).jpg
Na warszawskim Żoliborzu upamiętniono żołnierzy "Żywiciela". "Marzy nam się ideowa sztafeta pokoleń"

Sposób świętowania

Dr Paweł Ukielski powiedział, że powstanie muzeum było bardzo ważnym krokiem dla rozpowszechnienia świętowania rocznic historycznych w Polsce. - To, że powstało to muzeum, budowało nie tylko markę muzeum, ale i boom na muzea w Polsce. Odkąd otworzono nasze muzeum, liczba zwiedzających polskie muzea wzrosła z 17 do 40 milionów. Jest to gigantyczny wzrost - powiedział.

- Równolegle z muzeum przygotowywaliśmy obchody 60. Rocznicy i chcieliśmy żeby każdy znalazł coś dla siebie. W tym sensie powstanie muzeum zmieniło sposób świętowania i obchodzenia rocznic. Zmieniło się też podejście Polaków do tego jak można świętować takie rocznice - ocenił.

Czytaj też:

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że obchody organizowane przez muzeum pozwalają na świętowanie tego wydarzenia przez każdego. - Potrafiliśmy dodać trochę nowych elementów i podlać benzyny pod ten ogień, który istniał. Rozbłysnął on pełnym blaskiem i od tego czasu myślę, że obchody Powstania Warszawskiego są pełniejsze i potrafią włączyć nie tylko tych przekonanych, ale i tych którzy do tej pory nie demonstrowali swojej pamięci - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:35 PR24_mp3 2021_07_31-18-33-23.mp3 dr Paweł Ukielski o Muzeum Powstania Warszawskiego ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: dr Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 31.07.2021

Godz. emisji: 18:33

dz

Czytaj także

Dr hab. Żurawski vel Grajewski o zasadności Powstania Warszawskiego: trzeba pamiętać o kontekście

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:09
- Trzeba pamiętać o kontekście i informacjach, które wówczas były dostępne. Informacje i wydarzenia, które towarzyszyły wybuchowi powstania, były kontekstem klęski, która towarzyszyła armii niemieckiej na Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk stosunków międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77 lat temu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 08:57
77 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – głosiło wezwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waszczykowski: warto porozmawiać o reparacjach wojennych z szefem CDU

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 17:44
- Ze zdziwieniem patrzę na ostatnich 30 lat polsko-niemieckiej współpracy. Niemcy nie odważyli się nawet wystawić szpitala, czy odbudować mostu, który byłby takim symbolicznym gestem - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były szef MSZ, obecnie europoseł PiS. 
rozwiń zwiń