X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Musiałem przygotować przeprawę, z bronią". Kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" wspomina Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 16:47
- Zostałem oddelegowany jako dowódca patrolu, który przepłynie przez Wisłę i nawiąże kontakt z Powstańcami i zrobi rozpoznanie możliwości przeprawy przez Wisłę - opowiadał w Polskim Radiu 24 kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" Powstaniec Warszawski. - Wyposażyli mnie i kolegę, w pistolet parabellum i dwa granaty - wspominał. Gościem Polskiego radia był także Mariusz Doromoniec, organizator przejazdu Powstańców przez Warszawę. 
Ceremonia upamiętniająca 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w której ucestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych
Ceremonia upamiętniająca 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w której ucestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych Foto: ArtService/ FORUM

Wieczorem, na placu Krasińskich w Warszawie, odbędą się msza święta i Apel Poległych. Te uroczystości odbędą się o godz. 18. Potem, tuż po Apelu Poległych, odbędzie się specjalny przejazd Powstańców rikszami rowerowymi. - Ruszamy z Powstańcami w miasto, ruszamy na Starówkę - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Doromoniec, organizator przejazdu. 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Przejedziemy ulicą Długą, Freta, wjeżdżamy na Starówkę, jedziemy przez Rynek aż do Placu Zamkowego. Towarzyszy nam kapela Sztajer, która da tam krótki koncert, a restauratorzy warszawscy ugoszczą Powstańców napojem. Potem jedziemy do Pałacu Prezydenckiego i kończymy przejazd na placu Piłsudskiego. Składamy wiązankę, będzie asysta wojskowa, na tym kończymy przejazd. Zapraszam wszystkich serdecznie, przyjdźcie z dziećmi, weźcie flagi, pozdrówcie Powstańców, bo drugiej takiej okazji może nie być - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Powstańcze wspomnienia

W przejeździe weźmie udział m.in. kpt. Feliks Waśkiewicz, "Czarny" Powstaniec Warszawski, który w sierpniu 1944 r. miał 20 lat. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wspominał, że on, pochodzący z prawobrzeżnej Warszawy, do Powstania został powołany, ale potem go odwołano, "polecając pozostanie w gotowości i czekanie na armię radziecką, która będzie likwidować przyczółek utworzony specjalnie na rozkaz Stalina, by Niemcy wymordowali inteligencję Rembertowa". 

Czytaj także: 

Jak mówił, on i jego oddział, ósmego dnia Powstania podjęli decyzję "o przedostaniu się z oddziałem 30 żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną i karabiny". - Ja zostałem oddelegowany, jako dowódca patrolu, który przepłynie przez Wisłę i nawiąże kontakt z Powstańcami i zrobi rozpoznanie możliwości przeprawy przez Wisłę - opowiadał w "Temacie dnia". - Wyposażyli mnie i kolegę, w pistolet parabellum i dwa granaty. Musiałem przygotować przeprawę, by z bronią, w ubraniu, przepłynąć Wisłę, która była wówczas bardzo szeroka. Udało nam się przepłynąć po wielu przygodach, na wysokości mostu Siekierkowskiego - wspominał powstańcze losy.

Posłuchaj
25:48 Powstanczy przejazd PR24_mp3 2021_07_31-15-33-12.mp3 Mariusz Doromoniec i Powstaniec Warszawski, kpt. Feliks Waśkiewicz, “Czarny” o obchodach rocznicy 1 sierpnia 1944 ("Temat dnia"/ Pr24)

Więcej historii z Powstania Warszawskiego - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Kpt. Feliks Waśkiewicz, ps. Czarny: Powstaniec Warszawski, świadek zbrodni wawerskiej harcerz, członek Armii Krajowej, który w 1944 roku przeprawił się przez Wisłę do walczącej Warszawy. Aresztowany przez NKWD przewieziony do Lublina został więźniem sowieckiego obozu na Majdanku, z którego salwował się brawurową ucieczką. Ponownie aresztowany, osadzony w komunistycznej celi śmierci.

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: kpt Feliks Waśkiewicz "Czarny" (Powstaniec Warszawski), Mariusz Doromoniec (organizator przejazdu Powstańców)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 15.33


mbl

Czytaj także

Waldemar Nowakowski ps. "Gacek": nieuczestniczenie w walce było poza wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:28
- Najważniejsze było jakoś się dostać do AK, bo było wiadomo, że będzie walka.W momencie wybuchu Powstania miałem 12 lat - wspominał w Polskim Radiu 24 Waldemar Nowakowski, ps. "Gacek", powstaniec warszawski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kucharczyk: w 1939 roku do Polski weszli Niemcy wychowani na antypolonizmie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:06
- Niemcy, którzy przyszli na nasze ziemie we wrześniu 1939 roku, to było pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej. To byli inni Niemcy niż ci zapamiętani przez Polaków z czasów pierwszej wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dobry moment, by pokazać, że jesteśmy jednym narodem". Paweł Sałek o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:14
- Pojawiają się dzisiaj różne głosy wśród historyków, ale pamięć o Powstańcach trzeba pielęgnować i honorować tych, którzy żyją i przeżyli tamte czasy. To wielka sprawa. To budowanie pamięci historycznej, ale też przykład i symbol dla młodego pokolenia - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń