"Musiałem przygotować przeprawę, z bronią". Kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" wspomina Powstanie Warszawskie

2021-07-31, 16:47

"Musiałem przygotować przeprawę, z bronią". Kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" wspomina Powstanie Warszawskie
Ceremonia upamiętniająca 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w której ucestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych . Foto: ArtService/ FORUM

- Zostałem oddelegowany jako dowódca patrolu, który przepłynie przez Wisłę i nawiąże kontakt z Powstańcami i zrobi rozpoznanie możliwości przeprawy przez Wisłę - opowiadał w Polskim Radiu 24 kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" Powstaniec Warszawski. - Wyposażyli mnie i kolegę, w pistolet parabellum i dwa granaty - wspominał. Gościem Polskiego radia był także Mariusz Doromoniec, organizator przejazdu Powstańców przez Warszawę. 

Wieczorem, na placu Krasińskich w Warszawie, odbędą się msza święta i Apel Poległych. Te uroczystości odbędą się o godz. 18. Potem, tuż po Apelu Poległych, odbędzie się specjalny przejazd Powstańców rikszami rowerowymi. - Ruszamy z Powstańcami w miasto, ruszamy na Starówkę - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Doromoniec, organizator przejazdu. 

Powiązany Artykuł

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Przejedziemy ulicą Długą, Freta, wjeżdżamy na Starówkę, jedziemy przez Rynek aż do Placu Zamkowego. Towarzyszy nam kapela Sztajer, która da tam krótki koncert, a restauratorzy warszawscy ugoszczą Powstańców napojem. Potem jedziemy do Pałacu Prezydenckiego i kończymy przejazd na placu Piłsudskiego. Składamy wiązankę, będzie asysta wojskowa, na tym kończymy przejazd. Zapraszam wszystkich serdecznie, przyjdźcie z dziećmi, weźcie flagi, pozdrówcie Powstańców, bo drugiej takiej okazji może nie być - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Powstańcze wspomnienia

W przejeździe weźmie udział m.in. kpt. Feliks Waśkiewicz, "Czarny" Powstaniec Warszawski, który w sierpniu 1944 r. miał 20 lat. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wspominał, że on, pochodzący z prawobrzeżnej Warszawy, do Powstania został powołany, ale potem go odwołano, "polecając pozostanie w gotowości i czekanie na armię radziecką, która będzie likwidować przyczółek utworzony specjalnie na rozkaz Stalina, by Niemcy wymordowali inteligencję Rembertowa". 

Czytaj także: 

Jak mówił, on i jego oddział, ósmego dnia Powstania podjęli decyzję "o przedostaniu się z oddziałem 30 żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną i karabiny". - Ja zostałem oddelegowany, jako dowódca patrolu, który przepłynie przez Wisłę i nawiąże kontakt z Powstańcami i zrobi rozpoznanie możliwości przeprawy przez Wisłę - opowiadał w "Temacie dnia". - Wyposażyli mnie i kolegę, w pistolet parabellum i dwa granaty. Musiałem przygotować przeprawę, by z bronią, w ubraniu, przepłynąć Wisłę, która była wówczas bardzo szeroka. Udało nam się przepłynąć po wielu przygodach, na wysokości mostu Siekierkowskiego - wspominał powstańcze losy.

Posłuchaj

Mariusz Doromoniec i Powstaniec Warszawski, kpt. Feliks Waśkiewicz, “Czarny” o obchodach rocznicy 1 sierpnia 1944 ("Temat dnia"/ Pr24) 25:48
+
Dodaj do playlisty

Więcej historii z Powstania Warszawskiego - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Kpt. Feliks Waśkiewicz, ps. Czarny: Powstaniec Warszawski, świadek zbrodni wawerskiej harcerz, członek Armii Krajowej, który w 1944 roku przeprawił się przez Wisłę do walczącej Warszawy. Aresztowany przez NKWD przewieziony do Lublina został więźniem sowieckiego obozu na Majdanku, z którego salwował się brawurową ucieczką. Ponownie aresztowany, osadzony w komunistycznej celi śmierci.

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: kpt Feliks Waśkiewicz "Czarny" (Powstaniec Warszawski), Mariusz Doromoniec (organizator przejazdu Powstańców)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 15.33


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej