X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Mariusz Sokołowski: wysokie kary to skuteczny "straszak" dla piratów drogowych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 12:17
- Obserwując zachowanie kierowców w innych krajach, także polskich kierowców poza granicami Polski, zauważamy, że potrafią jeździć bezpiecznie. Dlaczego? Dlatego, że boją się wysokich kar - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Sokołowski, ekspert ds. bezpieczeństwa (Uniwersytet Warszawski).
Zdjęcie opublikowane przez małopolską policję po jednym z wypadków drogowych w tym regionie
Zdjęcie opublikowane przez małopolską policję po jednym z wypadków drogowych w tym regionieFoto: malopolska.policja.gov.pl

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada radykalne zaostrzenie kar, podniesienie mandatów i grzywien dla piratów drogowych.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock_1802397685 2021 kierowcy.jpg
Łukasz Zboralski: edukacja to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Za niskie mandaty?

- Okazuje się, że edukacja, o której tak często wcześniej mówiono, kampanie w mediach, nie zawsze działają, nie są skuteczne - komentował plany zaostrzenia przepisów ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Zaznaczył, że stosunek wysokości mandatów do zarobków w Polsce jest niski. Tłumaczył, że kary wysokości 500 złotych nie robią wrażenia na wielu kierowcach.

- Wysokie kary są bardzo poważnym straszakiem na potencjalnych sprawców wykroczeń drogowych - dodał dr Mariusz Sokołowski. Wskazał, że "świadczą o tym przykłady innych państw".

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że przy każdym przypadku złamania prawa, na potencjalnego sprawcę oddziałuje świadomość "nieuchronności kary i szybkość jej wymierzenia". Jak mówił, w Polsce jest z tym pewien problem. - Słyszymy o sytuacjach, że ktoś wychodzi z tego (spowodowania wypadku - red.) obronną ręką, kary są w zawieszeniu, ponadto procesy potrafią trwać latami - stwierdził. Doprowadza to do sytuacji, że społeczeństwo widzi, że system karania piratów drogowych nie działa.

Posłuchaj
18:41 Dr Mariusz Sokołowski.mp3 Dr Mariusz Sokołowski o prawie drogowym: musimy się w końcu zdecydować na jakiś poważny ruch (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

Czytaj także:

"Musimy się w końcu zdecydować na jakiś poważny ruch"

B. rzecznik KGP przyznał, że obawia się, że - jak już bywało - zmiany w prawie drogową mogą, ze względu na niepopularne wśród obywateli rozwiązania, nie zyskać poparcia w parlamencie. Wyraził nadzieję, że tym razem wyższe kary zostaną wprowadzone. - Musimy się w końcu zdecydować na jakiś poważny ruch (...) po to, żeby Polska nie była na samym końcu statystyk europejskich - wskazał dr Mariusz Sokołowski na antenie Polskiego Radia 24.

Według projektu przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 kilometrów na godzinę będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości tysiąca pięciuset złotych niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy poza nim. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu dwóch lat, zostanie ukarany grzywną nie niższą niż trzy tysiące złotych. Zachętą do bezpiecznej jazdy mają być niższe składki ubezpieczenia.

Firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować niższe składki kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Mariusz Sokołowski (ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 11.33

ms, IAR, PR24

Czytaj także

Surowsze kary dla piratów drogowych. Patryk Słowik: jako społeczeństwo oczekujemy tego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 10:25
- Wydaje mi się, że też jako społeczeństwo tego oczekujemy, tzn. to, co byłoby niepopularne pięć, dziesięć lat temu, dzisiaj dla większości osób nie będzie szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych Patryk Słowik (Wp.pl). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Piotr Grzybowski ("Niedziela") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
rozwiń zwiń