X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia". Dmitrowicz o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:03
- Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które kreuje i ustawia nas w patrzeniu na naszą historię XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami - zaznaczył.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "perspektywa historyczna tego wydarzenia jest niezwykle trudna". - Przez całe lata o Powstaniu Warszawskim milczano albo perfidnie na jego temat kłamano, a ci, którzy brali w nim udział, byli mordowani, więzieni i spychani na margines. Trzeba było wielu lat III RP, by przywrócić pamięć wydarzeniu i pamięć ludzi, tych żyjących kombatantów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy co roku w okolicach 1 sierpnia pamiętali i przypominali tę datę - wskazał gość "Tematu dnia". 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Rozmówca Polskiego Radia 24 ocenił, że symboliczne zatrzymanie się w rocznicę godziny "W" jest "wyrazem wspólnoty, tego, że takie wydarzenie potrafi połączyć". - Powstanie Warszawskie pokazuje, jak my dzisiaj możemy budować na tym wydarzeniu wspólnotę. Kiedy młodzi ludzie spotykają się z Powstańcami, kiedy ludzie zatrzymują się o 17.00, to pokazuje wielki potencjał, to wszystko, co dało nam Powstanie Warszawskie i inne wydarzenia w naszej historii - wskazał. 

"Wierząc, że pacta sunt servanda"

- Bardzo ważna jest rola nas wszystkich, byśmy o tym Powstaniu potrafili mówić na zewnątrz, pokazywać, w jakiej sytuacji znalazła się Polska w roku 1944. Pamiętajmy, że zostaliśmy zdradzeni przez naszych sojuszników i przez sojusznika naszych sojuszników. Mówię o czołgach czekających, aż się Warszawa wykrwawi - zaznaczył. 

Czytaj także: 

- Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami, ale chcieliśmy o tę wolność i naszą niepodległość walczyć, wierząc, że pacta sunt servanda. Tak się, niestety, nie stało w tym czasie - mówił Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj
30:19 Dmitrowicz-- PR24_mp3 2021_07_30-11-15-19.mp3 Piotr Dmitrowicz o współczesnym znaczeniu Powstania Warszawskiego ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

GośćPiotr Dmitrowicz (historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 11.15


mbl

Czytaj także

"To nie było wyzwolenie Warszawy". Piotr Dmitrowicz o 17 stycznia 1945 r.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:07
- Używam określenia poety Kazimierza Wierzyńskiego, który napisał porażający wiersz "Wkroczenie Rosjan do Warszawy". Wkroczenie to zasadne określenie. Ale czy do Warszawy, czy też do morza ruin? Zabudowa miasta została przez Niemców zniszczona w ponad 80 proc. - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kamień milowy w budowaniu naszej świadomości o historii". Piotr Dmitrowicz o znaczeniu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:47
- Dla mnie największą radością jest to, że w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jako Polacy, jako wspólnota, pomimo różnych poglądów, potrafimy na tyle się zatrzymać, by oddać cześć i pamięć bohaterom - powiedział Piotr Dmitrowicz historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń