X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Karnowski: przymus szczepień to nie jest polski sposób rozwiązywania spraw

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:13
- Przymus szczepień nie jest polskim sposobem rozwiązywania spraw. Nie jesteśmy krajem, w którym przymus przechodzi. Tutaj trzeba działać inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski ("Sieci"). 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Adderly

We Francji od połowy sierpnia zaczną być wprowadzane nowe zasady dotyczące sytuacji epidemicznej. Jak poinformował Emmanuel Macron - medycy oraz przedstawiciele innych zawodów, którzy mają kontakt z osobami z grup ryzyka, muszą poddać się obowiązkowemu szczepieniu. Zmiany dotkną także osób nieposiadających certyfikatu sanitarnego. Bez tego dokumentu nie będzie można m.in. podróżować pociągami ani korzystać z centrów handlowych i restauracji. 

Czytaj także:
PAP punkt szczepień Czarny Dunajec 1200.jpg
Wiceminister zdrowia zachęca do szczepień podczas urlopu. Kraska: będzie więcej punktów

Według Jacka Karnowskiego Polska nie jest państwem, w którym sprawdziłaby się francuska strategia. - Myślę, że nie jest to polski sposób rozwiązywania spraw. Nie jesteśmy krajem, w którym przymus przechodzi. Tutaj trzeba działać inaczej - podkreślił. 

- Jest w Polsce grupa osób, która podchodzi do [szczepień] nieufnie. Badania wskazują na to, że jest ona proporcjonalnie silniejsza wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy, ale nie tylko - zauważył i wskazał, że w wielkich miastach również występuje ten problem, zwłaszcza wśród młodych osób. 

Rozmówca podkreślił przy tym, że "sytuacja w Polsce nie jest szczególnie lepsza, ani gorsza, niż w innych europejskich krajach". - Wszystkie państwa przechodzą to podobnie. Również we Francji i Wielkiej Brytanii są ruchy antyszczepionkowe - zwrócił uwagę. 

Posłuchaj
09:42 _PR24_AAC 2021_07_29-13-40-10.mp3 Jacek Karnowski o procesie szczepień. "(Temat dnia/Gość PR24")

Czytaj także:

Strategia rządu 

Czytaj także:
szpital korytarz szpitalny służba zdrowia free shut 1200.jpg
"Koronawirus ciągle nas wyprzedza". Łukasz Kobeszko o sytuacji epidemicznej

Zdaniem dziennikarza, "rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma innego wyjścia niż iść kursem, którym idzie, czyli w stronę zachęty i obalania fałszywych informacji".  Te drugie - jak wskazał gość PR24 - to najczęściej półprawdy, a część wątpliwości, jakie wywołują, można przenieść na każdy inny lek. - Taką dyskusję można rozpętać nawet wokół aspiryny - zauważył. 

-  Z jednej strony są wątpliwości, a z drugiej: zagrożenie życia, bardzo ciężki przebieg nieznanej choroby, zagrożenie lockdownem. Jak to się zważy, to trzeba się szczepić - ocenił Jacek Karnowski. 

Rozmówca ocenił również kampanię informacyjną promującą szczepienia. Według niego stała się ona "w pewnym momencie trochę za bardzo rytualna", jednak podkreślił, że widać zaczyna widać zmiany w strategii. - Z kolei w kwestii organizacji, myślę, że nie mamy się czego wstydzić. Wszystko przebiega bardzo sprawnie - zaznaczył. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24 

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Jacek Karnowski ("Sieci")

Data emisji: 29.07.2021

Godz. emisji: 13.33

jbt/pr24/PAP

Czytaj także

Dr Marek Posobkiewicz: koronawirus jest wśród nas ciągle obecny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:20
- Ten wirus cały czas jest i czeka. Jest w stanie wrócić w każdy miejsce, w którym są ludzie bez odporności - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, szpital MSWiA, były Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się IV fala pandemii. Prof. Gielerak wskazuje, kiedy znacząco wzrośnie liczba zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 10:07
- Druga połowa sierpnia to jest moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej liczby osób zakażonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń