X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Oświadczenie sędziów ws. Marka Safjana. Prof. Jabłoński: to tylko towarzyska obrona kolegi

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 10:08
- W tej konkretnej sprawie nie powinniśmy nadawać temu rangi innej niż tylko towarzyska obrona kolegi sędziego. Każdy ma prawo dochodzenia swoich praw, ale nie znaczy to że powinna robić to instytucja europejska, która w ten sposób wskazuje po czyjej jest stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL.
TSUE
TSUEFoto: frantic00, Shutterstock

Byli sędziowie ostro skrytykowali okładkę "Gazety Polskiej" z prof. Markiem Safjanem. Na stronie tytułowej pojawia się tekst: "Syn funkcjonariusza hitlerowskiego Grenzschutzu i współpracownika sowieckiej Informacji Wojskowej, autora »Stawki większej niż życie«, uzasadnił absurdalny wyrok TSUE wymierzony w Polskę".

We wtorek w obronie sędziego Marka Safjana wystąpiło 26 emerytowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. We wspólnym oświadczeniu podkreślili, że okładka "Gazety Polskiej" to "brutalny i bezpodstawny atak", wobec którego nikt nie powinien być obojętny. Podobnie postąpili sędziowie TSUE, którzy także wydali swoje oświadczenie w tej sprawie.

Twitter sebastian kaleta free 1200.jpg
"Reformy sądownictwa będziemy dokonywać zgodnie z naszą konstytucją". Kaleta o wniosku MS do polskiego rządu

"Strzelanie z armaty do muchy"

Prof. Arkadiusz Jabłoński powiedział, że zachowanie sędziów instytucji europejskiej jest działaniem, które nie ma mocy prawnej. - W tej konkretnej sprawie nie powinniśmy nadawać temu rangi innej niż tylko towarzyska obrona kolegi sędziego. Każdy ma prawo dochodzenia swoich praw, ale nie znaczy to że powinna robić to instytucja europejska, która w ten sposób wskazuje po czyjej jest stronie - powiedział.

- To nie jest formuła działań prawnych wobec Polski. To tylko oświadczenie wyrażające rodzaj dezaprobaty wobec tego, co zostało opublikowane w Gazecie Polskiej, a pośrednio wskazuje jakoby wyrok TSUE miał inne motywacje niż te wynikające z ich sposobu rozumienia prawa - dodał.

Czytaj również:

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na to, że tego typu działanie instytucji zwykle znosi znamiona próby ingerencji w wolność mediów.

- Przypomina to strzelanie z armaty do muchy. Teksty nieprzychylne politykom czy instytucjom powstają na całym świecie i są jeszcze bardziej uderzające. Jednak żadna instytucja, tym bardziej Trybunał Sprawiedliwości, nie śmie się zareagować bo byłoby to traktowane jako próba ingerencji w wolność mediów w danych kraju - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
15:57 PR24_mp3 2021_07_29-09-43-32.mp3 prof. Jabłoński o oświadczeniach sędziów ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 29.07.2021

Godz. emisji: 09:43

dz

Czytaj także

Romanowski: chcemy być w Unii, która jest Europą ojczyzn i traktuje swoich członków po partnersku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 08:28
- Zyskujemy na obecności w Unii Europejskiej i chcemy w niej być. Ale chcemy być w Unii, która jest Europą ojczyzn i traktuje inne państwa członkowskie po partnersku, a nie w taki sposób, jak są traktowane Polska i Węgry. Jeżeli nie postawimy zdecydowanego weta w stosunku do takiego działania, to będzie ono eskalowało - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kożuszek: dla przeciwników reformy problemem jest to, którzy politycy mają wpływ na sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:44
- Problemem jest tutaj nie sam fakt, że politycy będą powoływać choćby KRS, która będzie miała wpływ na Izbę Dyscyplinarną, tylko to, jacy politycy będą tę radę powoływać - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Napięcia w systemie sprawiedliwości wstrzymują proces jego uruchomienia". Dr Bonikowska o KPO

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:55
- Sam plan jest tylko planem. Do tego muszą wyjść rozporządzenia uruchamiające różnego rodzaju procesy, jak choćby powoływanie komitetów monitorujących, czyli tych ciał, które nadzorują wykorzystywanie środków - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.       
rozwiń zwiń