X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bez Ukrainy nie jest ostateczne". Jakóbik o niemiecko-amerykańskim porozumieniu ws. NS2

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:54
- Warto pamiętać, że do tanga w tej sprawie potrzeba co najmniej trojga - bez Ukrainy na pokładzie nie będzie tego układu. Z tego względu Polacy koordynują politykę z Kijowem - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). 
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

W ubiegłym tygodniu administracja Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu. Celem tej niewiążącej prawnie umowy jest według Waszyngtonu ograniczenie negatywnych skutków Nord Stream 2 dla Ukrainy i krajów regionu, w tym Polski.

irena lasota 1200.jpg
Irena Lasota o reakcjach Amerykanów na porozumienie USA i Niemiec: przede wszystkim duże rozczarowanie

- Przede wszystkim jest to zły sygnał, ponieważ ustalenia niemiecko-amerykańskie nie były dotąd konsultowane z Polską czy Ukrainą. Są propozycją układu, który jest nam dany jako rozstrzygnięty, ustalony, możemy się podpisać albo nie - ocenił redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. 

Jak zaznaczył ekspert, Polska i Ukraina nie uznały tych porozumień, które zawierają część atrakcyjnych propozycji, ale mało konkretnych, jak np. pomysły inwestycji na granicy polsko-ukraińskiej w gazociągi czy połączenia elektroenergetyczne. - Natomiast również propozycje sankcji wobec Rosji w razie złego postępowania z użyciem Nord Stream 2 są mało konkretne i nie satysfakcjonują Polaków i Ukraińców, dlatego ten układ nie jest traktowany jako ostateczny - podkreślił. 

Co jeszcze zawiera porozumienie na linii Berlin-Waszyngton? 

- Połowa zapisu tego układu to różne inwestycje, fundusze, które miałyby być wykorzystywane we współpracy z Ukrainą. Kolejną częścią tego porozumienia to są propozycje dla Trójmorza. Wiadomo, że tutaj chodzi o Polskę, jako kraj, który przewodzi tej inicjatywie od samego początku - przypomniał Jakóbik. 

Posłuchaj
22:11 PR24_mp3 2021_07_28-13-07-53.mp3 Wojciech Jakóbik o porozumieniu ws. Nord Stream 2 ("Temat dnia/Gość PR24") 

- To są propozycje pozytywne, które mogą być atrakcyjne pod warunkiem jakiejś konkretyzacji. Natomiast brakuje tego kija na Moskwę, czyli konkretnych zapewnień działania w razie wrogich posunięć Rosji z użyciem gazu - podsumował gość audycji.    


  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

  Prowadził: Ryszard Gromadzki 

  Gość: Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl)

  Data emisji: 28.07.2021

  Godz. emisji: 13.07

  kmp

  Czytaj także

  "Uderza nie tylko w finansowe, ale i militarne bezpieczeństwo Ukrainy". Kuczyński o Nord Stream 2

  Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:30
  - Kwestie historyczne bardzo trafnie pokazują obecną politykę Berlina i Waszyngtonu, dlatego, że wygląda na to, że Joe Biden postanowił wejść w buty swojego byłego szefa - Baracka Obamy - i kwestie polityki europejskiej wobec Rosji scedować na Niemcy. One wskazują na to, że tutaj partnerem jest Rosja, a Ukraina znów została gdzieś na marginesie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Spotkanie Biden-Merkel w kontekście Nord Stream 2. Prof. Grochmalski: ktoś mówi nieprawdę

  Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:03
  - Amerykanie mają zasadniczo inne podejście do tej kwestii i trzeba jasno sobie powiedzieć, że ktoś tutaj mówi nieprawdę. Albo mylą się Amerykanie, a więc Nord Stream nie będzie instrumentem politycznym w rękach Rosji, albo Niemcy próbują zakłamywać rzeczywistość - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
  rozwiń zwiń