X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Antoni Kamiński: Chiny są w stanie podporządkowywać sobie wielkie firmy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:15
- Obecnie państwem, które w jakiś sposób jest w stanie podporządkować sobie te wielkie firmy, globalne przede wszystkim w dziedzinie high-tech, są Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog, PAN.
Chiny_shutter_1200_Pavel Ilyukhin_1.jpg
Chiny największym beneficjentem pandemii w handlu. Dobrze radzi też sobie Polski eksport

- Wydaje mi się, że tego typu ostrzeżenia są całkowicie uzasadnione - powiedział prof. Antoni Kamiński odnosząc się do zagrożenia opisanego w książce Joela Kotkina dotyczącej neofeudalizmu. - W XIX wieku, w tej drugiej części, kiedy była ekspansja baronów kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych, to jednak polityka wobec gospodarki była zewnętrzna - zauważył. Jak dodał, znaczyło to, że "politycy podejmowali decyzje ustawodawcze, które pozwalały na opanowanie sytuacji". - Na przykład rozbicie Standard Oil Rockefellera - wskazał.

Posłuchaj
08:58 PR24_mp3 2021_07_22-07-49-06.mp3 Antoni Kamiński: to oni decydują jakie zasady mają być przestrzegane (Polskie Radio 24)

- Obecnie jednak rzeczywiście państwem, które w jakiś sposób jest w stanie podporządkować sobie te wielkie firmy, globalne przede wszystkim w dziedzinie high-tech, są Chiny - podkreślił. Jak zaznaczył, "to oni decydują o tym jakie zasady mają być przestrzegane przez te korporacje i te korporacje te zasady przyjmują". 

- W przypadku amerykańskim natomiast, notorycznie pojawiające się przypadki cenzurowania wypowiedzi polityków, którzy nie podobają się kierownictwu tych firm, wskazują na to, że oni w jakiś sposób zaczęli opanowywać życie publiczne w tych krajach - zaznaczył. 

- Myślę, że oczywiście w jakimś stopniu Branson, Bezos, Gates czy Zuckerberg mogą nie liczyć się z demokracją - powiedział. - Rzeczywiście oblicze kapitalizmu się zmieniło - podkreślił. - Wcześniej był on jednak ulokowany nie tylko w poszczególnych krajach, co miało też swoje negatywne konsekwencje, ale również ulokowany w sensie takim bardziej dosłownym - wskazał. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Antoni Kamiński, socjolog, PAN

Data emisji: 22.07.2021

Godzina: 7.49

jb

Czytaj także

Szybki wzrost chińskiej gospodarki. Polska znaczącym partnerem handlowym

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:00
Chińska gospodarka rosła w ostatnim kwartale w tempie 7,9 proc. Wartość importu z Chin do Polski w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o prawie 32 proc. rok do roku. Według NBP obecnie z Chin pochodzi 37 proc. wartości importu dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, 32 proc. - dóbr inwestycyjnych, 31 proc. - dóbr półtrwałego użytku oraz 28 proc. - części do dóbr inwestycyjnych. Boom gospodarczy w Chinach trwa. Jak to wpłynie na resztę świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Handel bronią. Rośnie popyt na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:50
Międzynarodowe transfery najważniejszych rodzajów broni pozostały na tym samym poziomie w latach 2011-2015 i 2016-2020. Znaczący wzrost transferów trzech z pięciu największych eksporterów broni - USA, Francji i Niemiec - został w znacznym stopniu zrównoważony przez malejący eksport broni z Rosji i Chin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny przeprowadziły cyberatak na serwery Microsoft Exchange? Świat obawia się szpiegostwa na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:57
Wielka Brytania, USA i UE oskarżyły Chiny o przeprowadzenie na początku tego roku poważnego cyberataku. Atak skierowany był na serwery Microsoft Exchange i objął co najmniej 30 tys. organizacji na całym świecie – czytamy w serwisie BBC.
rozwiń zwiń