X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jako premier był wymarzonym partnerem dla Niemiec i Rosji". Prof. Bogdan Musiał o Donaldzie Tusku

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 14:37
- Dojście PiS do władzy w 2015 roku i rządy tej formacji bardzo Niemcom przeszkadzają. Dla naszych zachodnich sąsiadów, ale też dla Moskwy wymarzonym partnerem jako premier był Donald Tusk - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, ekspert ds. relacji polsko-niemieckich.
Władimir Putin, Donald Tusk i Angela Merkel w 2009 roku w Gdańsku, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Władimir Putin, Donald Tusk i Angela Merkel w 2009 roku w Gdańsku, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Foto: PAP / Leszek Szymański

Zdaniem gościa PR24 "stosunki polsko-niemieckie tak naprawdę nigdy nie były dobre". - Nie były to na pewno stosunki partnerskie. Niemcy nigdy nie traktowali Polski jako równorzędnego partnera, po roku 1989 też nie było praktycznie żadnego partnerstwa. Było to raczej szukanie możliwości skolonizowania gospodarczego Polski i uzyskania politycznego wpływu na polską scenę polityczną - powiedział prof. Bogdan Musiał. 

shutterstock merkel putin free putin merkel free 1200.jpg
"Koń trojański w Europie". Prof. Musiał o niemieckiej polityce wobec Rosji

Jak zaznaczył, "Niemcom zależało, aby polska scena polityczna nie była ustabilizowana, ale żeby była rozdrobniona". - Istotne dla naszych zachodnich sąsiadów było na przykład to, żeby Solidarność nie przekształciła się w partię polityczną, która będzie rządzić. Podobną politykę wobec nas prowadziła Moskwa, która postawiła na postkomunistów. Nielegalne pieniądze szły do Polski zarówno z Niemiec, jak i z Rosji - na wspieranie różnego rodzaju partii - podkreślił profesor.

Posłuchaj
23:08 PR24_mp3 2021_07_21-13-34-27.mp3 prof. Bogdan Musiał o relacjach polsko-niemieckich (Temat dnia)

Dodał, że "w 2015 roku po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości, sytuacja z niemieckiego punktu widzenia się zmieniła".

- To Niemcom bardzo przeszkadza. Wiemy, że przedtem szefem rządu był Donald Tusk, który jako premier był wymarzonym partnerem Niemiec i Moskwy. Tak to już w historii było, że sojusz niemiecko-rosyjski zawsze był skierowany - otwarcie albo skrycie - przeciwko Polsce - wyjaśniał ekspert. 

- To, co się dzieje w sprawie Nord Stream 2, jest klasycznym tego przykładem - powiedział Bogdan Musiał. Według niego "Polska przeszkadza Niemcom i Rosji w sojuszu gospodarczym".  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: prof. Bogdan Musiał (ekspert ds. relacji polsko-niemieckich)

Data emisji: 21.07.2021

Godzina: 13.33

bartos

Czytaj także

Relacje niemiecko-rosyjskie. Michałowski: przypomina mi to pakt Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 15:06
- Przypomina mi to trochę most z 1939 roku Ribbentrop-Mołotow. Oni także się tak najpierw szanowali, później zażynali a ofiarą padła Polska. U pana prezydenta Niemiec nie wybrzmiało, że cała Europa padła ofiarą tych dwóch hegemonów - powiedział o relacjach Niemców z Rosją w kontekście wypowiedzi Franka Steinmeiera Andrzej Michałowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski.
rozwiń zwiń