X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sprowokować PiS, aby weszło na poziom debaty, którą prowadzi on sam". Prof. Paruch o aspiracjach Tuska

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:55
- Jednym z celów jest sprowokowanie PiS, żeby weszło na takim poziom debaty politycznej, jaką proponuje Tusk, czyli mnóstwo emocji i agresji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (UMCS).
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24

Donald Tusk podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku wyzwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na pojedynek na argumenty. "Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi, wymieńmy się argumentami" - powiedział były premier, który niedawno wrócił do krajowej polityki.

Radosław Fogiel 1200.jpg
Fogiel: Tusk chce zyskać na wartości, czemu ktokolwiek z PiS miałby mu robić tę uprzejmość

Jakie polityczne cele, poza debatą z Jarosławem Kaczyńskim, ma Donald Tusk? 

- Myślę, że cele są trzy, główne. Pierwszy strategiczny cel to jest przejęcie władzy nad całą opozycją, jakkolwiek pojmowaną - zaznaczył politolog. 

- Cel drugi - operacyjny - to sprowokowanie PiS, żeby weszło na taki poziom debaty politycznej, jaki proponuje Tusk, czyli mnóstwo emocji i agresji. Chodzi o odnowienie polaryzacji w układzie PO-PiS, ale z przekonaniem, że większość stanowią w polskim społeczeństwie przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości. Jest to wikłanie za wszelką cenę, zwłaszcza prezesa Jarosława Kaczyńskiego (ta oferta padła wprost), do tego, by podjąć rękawicę i w taki spór się uwikłać - powiedział prof. Paruch. 

Pojawia się kłamstwo 

Jak zauważył gość audycji, spór ten oczywiście nigdy nie będzie sporem merytorycznym z wielu różnych powodów, m.in. dlatego, że wszyscy zauważyliśmy, że Platforma zaczyna w swoim przekazie, a zwłaszcza jej lider, przejmować jako swoje projekty, które rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizował. - Mamy sytuację kuriozalną, kiedy w debacie politycznej pojawiło się kłamstwo - dodał. 

Rozmówca PR 24 wskazał, że Donald Tusk podczas swojego wystąpienia wysłał jednoznaczny sygnał, że żadnego programu nie będzie w takim rozumieniu standardowym, czyli nie będzie żadnej dyskusji na tematy merytoryczne, problemy społeczne Polaków, gospodarcze.

- Platforma takiej dyskusji nie będzie aranżowała, co nie oznacza, że kiedy pojawi się na horyzoncie realnym termin wyborów, nie pojawią się jakieś pomysły programowe. Jednak błędem byłoby odczytywanie tych pomysłów w kategoriach kontraktu społecznego - ocenił.     

Posłuchaj
22:50 PR24_mp3 2021_07_20-10-36-19.mp3 Prof. Paruch o planach Donalda Tuska ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Dla liderów PO kampania wyborcza jest działaniem socjotechnicznym, wizerunkowym, marketingowym. Nigdy nie była i nie będzie umową społeczną z wyborcami - podsumował gość audycji. 


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Michał Rachoń 

Gość: Prof. Waldemar Paruch (UMCS)

Data emisji: 20.07.2021

Godz. emisji: 10.36

kmp

Czytaj także

"Został skierowany, by zrobić w Polsce rozróbę". Witold Waszczykowski o powrocie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 15:28
- Donald Tusk powrócił, żeby szkodzić obecnemu rządowi, który wyznaczył jasno interesy polskie. Te interesy zdefiniowane przez polski rząd, przez większość parlamentarną, zyskują coraz większe poparcie w Polsce od 6 lat. To się nie podoba - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: Donald Tusk popsuł stosunki Europy Środkowej z centrum unijnym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:05
- Europa Środkowa nigdy, nawet przed wejściem do Unii, nie miała tak złych stosunków z centrum unijnym, jak w czasach Donalda Tuska - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 
rozwiń zwiń