X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Większość fortun III RP powstało na bazie nielegalnie zdobytych pieniędzy". Pęk o aferze FOZZ

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:17
- W pakcie założycielskim III RP popełniono kluczowe błędy. Polityka grubej kreski spowodowała, że dziś właściwie nie wiadomo, kto był patriotą i uczciwym człowiekiem, a kto rozkradał polski majątek po upadku PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Akta w sprawie afery FOZZ
Akta w sprawie afery FOZZFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
Peerelowskie początki afery FOZZ. Dudkiewicz: fundusz dysponował kwotą ok. 5 mld dolarów

18 lipca 1991 roku zmarł Michał Falzmann – inspektor w Najwyższej Izbie Kontroli, który wykrył nieprawidłowości w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Dzień przed swoją śmiercią wysłał wniosek do Narodowego Banku Polskiego o udostępnienie informacji o transakcjach realizowanych przez FOZZ. Do wydarzeń sprzed 30 lat odniósł się gość Polskiego Radia 24 Bogdan Pęk.

- W pakcie założycielskim III RP popełnione zostały kluczowe błędy - ocenił były senator. Jako jeden z nich wymienił "politykę grubej kreski - rozgrzeszenie byłych działaczy komunistycznych i pojednanie z nimi części elit solidarnościowych".

Posłuchaj
17:46 PR24_mp3 2021_07_19-09-42-18.mp3 Bogdan Pęk o aferze FOZZ (Temat dnia/Gość PR24)

- Ta polityka doprowadziła do takiego stanu, że dziś właściwie nie wiadomo, kto był polskim patriotą i uczciwym człowiekiem, a kto rozkradał polski majątek po upadku PRL - powiedział Pęk.

Odnosząc się do sprawy FOZZ, podkreślił, że - jako parlamentarzysta - był w centrum tej "niebywałej afery".

- Większość fortun III RP i wiele bardzo ważnych firm, w tym potężnych koncernów medialnych, bez żadnej wątpliwości powstało na bazie nielegalnie zdobytych pieniędzy, kosztem państwa i narodu polskiego - stwierdził gość PR24.

- Wokół sprawy FOZZ mamy do czynienia z wieloma dziwnymi śmierciami - powiedział. Przypomniał śmierć Waleriana Pańki, pierwszego prezesa NIK po przemianach ustrojowych w 1989 roku. - Śmierć ciągnęła się szerokim łukiem po wszystkich, którzy próbowali dochodzić prawdy w tej sprawie - podsumował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 19.07.2021

Godzina: 9.33

kp

Czytaj także

Były szef SB pochowany na Powązkach. "Należy to czytać w kategorii skandalu"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 16:09
Były szef Służby Bezpieczeństwa Władysław Ciastoń został pochowany na Powązkach Wojskowych. – Obecna sytuacja wprowadza kompletny relatywizm. Z jednej strony cmentarza chowamy żołnierzy niezłomnych, z drugiej - odpowiedzialnych za zbrodnie systemu - skomentował historyk prof. Mieczysław Ryba w rozmowie z portalem tvp.info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: grzechem III RP było oparcie modelu wzrostu gospodarczego o konsumpcję i kredyty

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 12:38
- Grzechem III RP było oparcie modelu gospodarczego, wzrostu o konsumpcję, kredyt płynący z zagranicy, o import w dużo większym stopniu niż własną produkcję, przemysł i infrastrukturę - powiedział w sobotę w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń