X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W Polsce można by uratować nawet 300 osób rocznie". Zboralski o zaostrzeniu kar dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:47
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa drogowe. O możliwych skutkach bardziej rygorystycznego prawa w tym zakresie, w Polskim Radiu 24 mówił Łukasz Zboralski z portalu BRD24.pl. Jego zdaniem, dzięki zaostrzeniu przepisów w odpowiedni sposób, w Polsce liczbę ofiar śmiertelnych można by zmniejszyć o 300 w skali roku. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

"Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi, a jeśli są pod wpływem alkoholu - to bandytów za kierownicą. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu, kary zostaną znacząco podniesione" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jedną z nowych kar ma być m.in. możliwość skonfiskowania samochodu.

policja test alkohol alkomat trzeźwość free shutt 1200 .jpg
Konfiskata auta za jazdę po alkoholu? Były policjant: bezpieczeństwo ruchu powinno być ponad podziałami

Zdaniem gościa PR24 zaostrzenie kar w odpowiedni sposób - jak wynika z analiz specjalistów - może wpłynąć na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Posłuchaj
14:51 PR24_mp3 2021_07_18-09-33-17.mp3 Łukasz Zboralski o zaostrzeniu kar dla kierowców (Temat dnia)

- Rocznie w Polsce dzięki temu udałoby się uratować około 300 osób. Jednak to jak bardzo w rzeczywistości poprawi się sytuacja w tym zakresie, w dużej mierze zależy od pracy funkcjonariuszy policji - podkreślił Łukasz Zboralski.  

Z danych policji wynika, że w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych, w których zginęło 2491 osób, a rannych zostało 26,5 tys. ludzi, w tym ponad 8,8 tys. ciężko. Niemal 90 proc. tych wypadków wydarzyło się z winy kierujących.

Pijani kierowców są odpowiedzialni za 1656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1847 osób. W stosunku do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących sprawcy pod działaniem alkoholu stanowili 7,9 proc.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Łukasz Zboralski ("Do Rzeczy", BRD24.pl)
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 9.33

PR24

Czytaj także

Nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. "Obowiązki mają też piesi"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 12:39
- To nie jest tak, że tylko na kierowców spadły nowe obowiązki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczy to też pieszych, którzy muszą zachować szczególną ostrożność - tłumaczył w Polskim Radiu 24 rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. 1 czerwca 2021 weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym.
rozwiń zwiń