X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ta historia jest dopiero odkrywana". Gosiewska o wpływie rzezi wołyńskiej na relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 16:40
- Pamięć o zbrodni wołyńskiej jest obecna na Ukrainie, nie zawsze korzystnie dla relacji polsko-ukraińskich, niestety - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. 
Małgorzata Gosiewska
Małgorzata GosiewskaFoto: PR24/AK

Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.

Wołyń rekonstrukcja Forum 1200.jpg
78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

- Pamięć o zbrodni wołyńskiej jest obecna na Ukrainie, nie zawsze korzystnie dla relacji polsko- ukraińskich, niestety. Jest ona obecna zwłaszcza na zachodzie Ukrainy, na wschodzie tak naprawdę ta historia jest dopiero odkrywana, a generalnie przez lata była nieznana, nie była elementem jakichkolwiek działań, dyskursów do uprawiania na tym polityki. Głównie tutaj przodowała zachodnia Ukraina i pewne ugrupowania - podkreśliła wicemarszałek Sejmu. 

Jak oceniła gość audycji, jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

- My też powinniśmy uderzyć się w piersi, bo teraz rzeczywiście przez lata w tym dialogu polsko-ukraińskim temat rzezi wołyńskiej stawał się głównym problemem, elementem rozmaitych negocjacji. Tego tematu w różnych rozmowach, formatach używa się jako elementu różnego rodzaju negocjacji. To jest złe - zaznaczyła.  

Posłuchaj
27:28 PR24_mp3 2021_07_17-15-33-03.mp3 Małgorzata Gosiewska o wpływie rzezi wołyńskiej na relacje polsko-ukraińskie ("Temat dnia/Gość PR24") 

Polityk PiS przypomniała, że przez lata 90-te z polskiej strony nic w tej sprawie się nie działo.

- Rodziny same szukały i odnajdywały miejsca, gdzie zostali pochowani ich bliscy, przodkowie. Same upamiętniały te miejsca. Naprawdę państwo polskie nic nie robiło, żeby ich wesprzeć w tych działaniach - dodała.            

Więcej w nagraniu.

***

Audycja "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański 

GośćMałgorzata Gosiewska (wicemarszałek sejmu, PiS)

Data emisji: 17.07.2021

Godz. emisji: 15.33

kmp

Czytaj także

Dr Leon Popek: 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 13:06
- Na Wołyniu zginęło co najmniej 60 tys. Polaków. W kolejnych województwach zginęło co najmniej 70 tys. Dzisiaj obejmujemy pamięcią te tereny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek, historyk IPN.
rozwiń zwiń