X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Instrumentalne traktowanie prawa unijnego". Prof. Gontarski o postanowieniu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 16:12
- TSUE bezwstydnie pokazuje, jak naruszać zasady rządów prawa pod płaszczykiem praworządności - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, komentując oświadczenie unijnego Trybunału, który zobowiązał Polskę do zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej SN.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  zdj. ilustracyjne
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej / zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje sprawę postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TK ma rozstrzygnąć, czy Polska jest zobowiązana do respektowania decyzji TSUE. Równolegle europejski Trybunał wydał najnowsze oświadczenie, w którym wzywa Polskę do zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Kwestia wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK: posiedzenie odroczone do czwartku

- Mamy ewidentnie do czynienia z instrumentalnym traktowaniem prawa traktatowego - stwierdził prof. Gontarski. - Dzisiaj o 16 ma być ogłoszony w tej sprawie wyrok TK. Obawiając się tego wyroku, wiceprezes TSUE wydaje uprzedzające postanowienie. To jest instrumentalne traktowanie prawa, czyli jego nadużycie, naruszenie - ocenił.

Posłuchaj
24:31 PR24_mp3 2021_07_14-15-33-17.mp3 Prof. Waldemar Gontarski o postanowieniu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN (Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji powiedział, że "TSUE bezwstydnie pokazuje, jak naruszać zasady rządów prawa pod płaszczykiem praworządności". - Nie ma w tym żadnej logiki - skomentował.

- Postanowienie TSUE to przygotowanie do tego, żeby zastosować wobec Polski rozporządzenie o funduszach za praworządność - podać przykład braku praworządności w postaci działalności Izby Dyscyplinarnej SN i odebrać nam fundusze - powiedział prawnik.

Uznał też, że sprawa ma wymiar personalny. Przypomniał, że ostatnie niekorzystne postanowienia dla Polski, np. w sprawie kopalni Turów, wydała ta sama wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość: prof. Waldemar Gontarski

Data emisji: 14.07.2021

Godz. emisji: 15.33

kp

Czytaj także

TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:27
Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego z marca tego roku dotyczący zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Radosław Fogiel udostępnił uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 mówiącego o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był wówczas dzisiejszy sędzia TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo unijne a krajowe. Ekspert: UE pozatraktatowo rozszerza swoje kompetencje

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 21:00
 - Ustawa zasadnicza umożliwia nam uczestnictwo w UE na zdrowych zasadach, które pozwalają zachować naszą tożsamość konstytucyjną - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Bainczyk, prawnik i specjalistka od prawa europejskiego, analityk Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
rozwiń zwiń