X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Eksplodowała chora ideologia". Krzysztof Jabłonka o "krwawej niedzieli" na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:45
- Horror tej sytuacji przypomina jedynie to, co stało się z Ormianami w 1915 r., gdy z jednej strony była i modlitwa i wołanie do Boga, a drugiej rozpasane bestialstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na UkrainieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.

rzeź wołyńska 663 wiki
Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Krzysztof Jabłonka przypominał przebieg wydarzeń niedzieli 11 lipca 1943 r. - Tutaj eksplodowała chora ideologia dominacji jednego narodu nad wszystkim, co jest dokoła, z drugiej zaś była bezbronność Polaków, którzy to przeczuwali, jednak niewielu zareagowało na ostrzeżenia - zaznaczył.

Mówiąc o przyczynach rzezi wołyńskiej, zauważył, że zachował się przekaz, że w dniach 5 i 7 lutego 1943 r. doszło do spotkania kilku enkawudzistów i organizacji Roman Szuchewycza (ukraińskiego nacjonalisty - przyp. red.), na którym to spotkaniu porozumiano się ws. rozpoczęcia regularnego ludobójstwa. - To było staranie zaplanowane, wydarzenia rozpoczyna się na dawnej granicy sowiecko-polskiej. Żaden Polak za tą granicą nie ucierpiał, to jak można przypuszczać, był warunek enkawudzistów - zaznaczył.

- Prawdopodobnie UPA chciała zmienić swoich patronów, z Niemców na Sowietów, a działo się to już po Stalingradzie, i "wyczyścić" Wołyń. Ponieważ Związek Sowiecki liczył się z kłopotami na arenie międzynarodowej, było mu na rękę takie pozbycie się Polaków z ziem II RP - mówił historyk.

Posłuchaj
21:23 PR24_mp3 2021_07_11-18-06-36.mp3 Krzysztof Jabłonka o wydarzeniach na Wołyniu w 1943 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest ono poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Krzysztof Jabłonka - historyk

Data emisji: 11.07.2021

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

Czytaj także

"Nigdy nie pozwolimy na wymazanie z pamięci tej strasznej i ważnej części dziejów". Premier o rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 10:33
"Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie; nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Leon Popek: 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 13:06
- Na Wołyniu zginęło co najmniej 60 tys. Polaków. W kolejnych województwach zginęło co najmniej 70 tys. Dzisiaj obejmujemy pamięcią te tereny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek, historyk IPN.
rozwiń zwiń