X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cezary Gmyz: to nieprawda, że Polsce zostaną odebrane środki z Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 15:14
- Europejski Fundusz Odbudowy rzeczywiście jest tak skonstruowany, że można wstrzymać wypłatę w momencie, w którym pojawi się podejrzenie, że przy wydatkowaniu tych pieniędzy mogłoby dojść do korupcji, a mechanizmy mające temu przeciwdziałać są zbyt słabe. Jednak nasz program wykorzystania tych funduszy został napisany ze wszystkimi bezpiecznikami - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech, dziennikarz śledczy.
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Jakiś czas temu media obiegła wieść, jakoby Komisja Europejska planowała zawiesić wypłaty środków z Funduszu Odbudowy, które przysługują Polsce. Ich odwieszenie miałoby nastąpić po przywróceniu w Polsce "demokratycznych rządów", czyli po zwycięstwie Platformy Obywatelskiej. Część komentatorów wyraża nawet przekonanie, że to właśnie dlatego Donald Tusk wrócił do Polski. Informacje dotyczące działań Niemiec i Unii Europejskiej wobec Polski komentował w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz.

unia europejska free 1200
Fundusz Odbudowy UE. Polska wśród państw, które jako pierwsze otrzymały pieniądze

Dziennikarz zdementował informację, jakoby Angela Merkel powiedziała, że "traci cierpliwość do Polski". Jego zdaniem była to kaczka dziennikarska propagowana przez dziennikarza "Gazety Wyborczej" Bartosza Wielińskiego. O fałszywości opinii świadczyć ma to, że żaden oficjalny ośrodek nie potwierdził nic z głoszonych przez dziennikarza wiadomości. Ponadto - zwrócił uwagę Cezary Gmyz - artykuły na ten temat powielały fałszywą informację o rzekomym odwołaniu międzyrządowych konsultacji polsko-niemieckich z okazji 30-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie. Takie konsultacje, jego zdaniem, nie były planowane.

Czytaj również:

"Doniesienia oparte na anonimach"

Gość PR24 odniósł się także do wiadomości, że KE planuje - korzystając z tzw. mechanizmu warunkowości - zawiesić środki przynależne Polsce z Funduszu Odbudowy. - To też jest nieprawda, dlatego że w tej chwili cała informacja jakoby Polsce miały być odebrane pieniądze z Europejskiego Funduszu Odbudowy, też się opiera na źródłach anonimowych, a z tego, co pamiętam, to jedyne nazwisko, jakie w tym kontekście padło, to senator Platformy, który miał mieć przecieki z Komisji Europejskiej - mówił Cezary Gmyz.

- Bądźmy poważni. Europejski Fundusz Odbudowy rzeczywiście jest tak skonstruowany, że można wstrzymać wypłatę w momencie, w którym dojdzie do podejrzenia, że przy wydatkowaniu tych pieniędzy może dochodzić do korupcji i te mechanizmy antykorupcyjne są zbyt słabe. Nasz program wykorzystania tych funduszy został napisany ze wszystkimi bezpiecznikami, wiadomo, że w Polsce instytucje odpowiedzialne za zwalczanie korupcji działają bardzo dobrze - mówił Cezary Gmyz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:28 PR24_mp3 2021_07_09-13-52-17_Gmyz.mp3 Cezary Gmyz o Funduszu Odbudowy ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Niemczech)
Data emisji: 09.07.2021
Godzina emisji: 13.51

PR24/jmo

Czytaj także

"PO odsuwa moment klęski". Tomasz Wróblewski o zwlekaniu z ratyfikacją Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:13
- Jest jednak klęską polityczną to, że nie udało się PO być wśród tych, którzy będą współtwórcami, czy objawią ten fundusz Polsce. Decyzja o tym, żeby razem Lewica z PiS-em wystąpili tutaj wspólnie jako ci główni orędownicy i sygnatariusze tego projektu odbudowy, z pewnością jest dla Platformy Obywatelskiej niewygodna - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Absurdalna i komiczna". Spychalski o próbie dodania przez Senat preambuły do ustawy ratyfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 16:35
- To krótka ustawa, która zezwala prezydentowi na ratyfikowanie umowy międzynarodowej. Wprowadzanie do niej jakiejś preambuły to z prawniczego i legislacyjnego punktu widzenia śmieszny zabieg - mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.
rozwiń zwiń