X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne". Naimski o bezpieczeństwie energetycznym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 17:19
- Żaden kraj członkowski UE nie może zakazać drugiemu czegokolwiek, jeżeli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując plany budowy energetyki atomowej w Polsce.
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR24/MS

Polska, zgodnie ze światowymi trendami, zmierza w kierunku transformacji energetycznej, w której coraz większy udział mają mieć odnawialne źródła energii.

PAP andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: w procesie transformacji energetycznej człowiek musi zostać uczciwie potraktowany

Jak zauważył Piotr Naimski, w nadchodzącej dekadzie w Polsce będziemy mieli do czynienia z rosnącymi cenami energii. - Przełamanie nastąpi na początku za 10-12 lat, wtedy ceny energii powinny przestać wzrastać, co jest związane z programem energetyki jądrowej, który rozpoczęliśmy. Pierwsza elektrownia atomowa powinna powstać ok. 2033 r. Równocześnie będą budowane odnawialne źródła energii, w tym elektrownie wiatrowe na morzu. To wszystko wraz z blokami gazowymi elektrowni, które będą teraz powstawały, spowoduje, że będziemy bezpieczni, jeżeli chodzi o dostawy energii w Polsce - ocenił.  

- Wzrost kosztów emisji dwutlenku węgla, czyli koszt polityki klimatycznej, będzie rósł, to bolesne dla polskiej gospodarki, która ciągle czerpie energię z węgla. Będziemy odstawiali węgiel w perspektywie 30 lat, a koszt związany z emisjami CO2 przekłada się bezpośrednio na ceny energii. Musimy jednak równoważyć elektrownie zamykane tymi, które będziemy otwierali. To powoduje, że cena energii będzie musiała rosnąć, to wynik polityki klimatycznej, przyjętej w UE - przypominał gość audycji.

Piotr Naimski podkreślał, że w tym kontekście zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać niską emisyjność sektora energetycznego, dodał także, że nie ma możliwości, aby ew. sprzeciw Niemiec mógł zatrzymać inwestycje w energetykę jądrową w Polsce, a bezpieczeństwo energetyczne jest gwarantowane przez rządy poszczególnych krajów członkowskich.

Posłuchaj
06:33 PR24_mp3 2021_06_30-15-50-10.mp3 Piotr Naimski o wyzwaniach stojących przed polską energetyką (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj również:

Prezydent powołał w środę Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Jej przewodniczącym został prezydencki doradca Paweł Sałek. Rada będzie proponować rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, klimatu oraz energetyki, a także przyglądać się rozwiązaniom proponowanym przez rząd

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 15.50

PR24/ka

Czytaj także

Eksperci: transformacja energetyczna musi uwzględniać polski interes, a nie unijny dyktat

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 19:36
- Musimy dokonywać transformacji energetycznej, ale nie z wczoraj na dziś pod dyktatem TSUE. Gdy słyszymy, że możemy sobie kupić energię z zagranicy, to musimy pamiętać o koszcie takich zakupów, a także o tym, że w przyszłości może okazać się, iż ktoś nam tej energii nie sprzeda, a wówczas moglibyśmy mieć problem z dostawami energii i dla ludności, i dla przemysłu - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, odnosząc się do decyzji unijnego trybunału w sprawie kopalni Turów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: polityka zagraniczna staje się walką o niezależność energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:14
- Przed nami ogromne wyzwanie przeformułowania polityki zagranicznej. Staje się ona bezwzględną walką o niezależność energetyczną - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń