X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rząd w Jerozolimie skorzystał z nadarzającej się okazji". Prof. Gil o reakcji Izraela na nowelę k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:00
- Pierwotnym błędem było to, że ludziom nie oddano majątku i w tym momencie wszystko może się zdarzyć, a rząd Izraela korzysta z tej okazji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z KUL. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Ma to m.in. uniemożliwić wszczynania postępowań ws. mienia odebranego na mocy decyzji administracyjnych wydanych przed wielu laty. Nowela wywołała ostrą reakcję Izraela.

- Roszczenia są realizowane w zakresie, na jaki pozwala prawo. Problem polega na tym, że przez 30 lat w Polsce nie wyszło żadne konkretne i szczegółowe prawo w kwestiach, które pozwoliłyby zabezpieczyć polski interes narodowy - powiedział gość PR24.


Arkadiusz Mularczyk 663.jpg
"Obecna regulacja jest potrzebna". Arkadiusz Mularczyk o nowelizacji k.p.a.

"Odprysk błędu"

Ambasada Izraela stwierdziła, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił, że "nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami".

- To odprysk błędu, jakim jest brak reprywatyzacji w ogóle, kosztownego błędu. Pierwotnym błędem było to, że ludziom nie oddano majątku i w tym momencie wszystko może się zdarzyć, a rząd Izraela korzysta z okazji, by ugrać swoje, my natomiast zostaliśmy zaatakowani brutalnie - powiedział prof. Andrzej Gil.

Uchwalona nowelizacja, jak wynika z uzasadnienia tych zmian, wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. TK orzekł, że przepis k.p.a. w obecnym brzmieniu pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji jest niekonstytucyjny.


Posłuchaj
16:13 _PR24_AAC 2021_06_30-11-32-50.mp3 Prof. A. Gil o noweli Kodeksu postępowania administracyjnego ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Andrzej Gil (historyk, KUL) 

Data emisji: 30.06.2021

Godzina: 11:32

Czytaj także

Spór o prawa do roszczeń ofiar Zagłady. Król: polonofobia w Izraelu jest na wysokim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 19:10
- Nakręcanie emocji i mówienie o miliardach dolarów dla potomków Żydów z Polski nie jest uprawnione - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Krzysztof Bałękowski z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ryba: z niewiarygodnych pobudek, ktoś z zewnątrz chce nam układać proces legislacyjny

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:40
- Jeśli ktoś chce w Senacie grillować sprawę noweli Kodeksu postępowania administracyjnego, sam siebie zgrilluje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL.
rozwiń zwiń