"Uderzenie będzie bolesne". Wróblewski o możliwych sankcjach za brak zwrotu mienia żydowskiego

2021-06-28, 17:02

"Uderzenie będzie bolesne". Wróblewski o możliwych sankcjach za brak zwrotu mienia żydowskiego
Tomasz Wróblewski. Foto: Mat. Rekłajtis

 - Prezydent Biden nie wycofa pewnie wojsk USA z Polski. Pamiętajmy jednak, że transza pieniędzy na ich funkcjonowanie jest każdego roku głosowana. Przy zmasowanej akcji lobbystycznej może być ciężko utrzymać to finansowanie - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Posłuchaj

Tomasz Wróblewski o restytucji mienia żydowskiego (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że w USA istnieją ogromne naciski lobby żydowskiego na konkretnych kongresmenów, którzy czują się w obowiązku reagować. - Robią to niezależnie od tego, co myślą o Polsce jako partnerze strategicznym USA. Oni tych dwóch kwestii nie łączą. Trudno jest to sobie wyobrazić, ale tak to działa, to są rozłączne sprawy. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, który mówił o prześladowaniach Żydów w Białymstoku, może za chwilę stwierdzić, jak ważne dla NATO są polskie wydatki zbrojeniowe - tłumaczył Tomasz Wróblewski. 


Powiązany Artykuł

lewicki.jpg
"Sprawę można było zamknąć niewielkim kosztem". Prof. Lewicki o zwrocie żydowskiego mienia

Jego zdaniem ws. restytucji mienia żydowskiego mamy do czynienia z kwestią polityczną. - Jak trudno będzie z tym walczyć, widać na przykładzie Szwajcarii. Chodziło o restytucję mienia z kont, które pozostały po ofiarach Holokaustu. Mówiło się o 60 mld dolarów. Bo dokonaniu audytu okazało się, że wszystkiego było 700 mln. Doszło do kompromisu i ostatecznie wypłacono 1,5 mld. Rząd Szwajcarii czuł się bezsilny, a uderzenie było zmasowane, na każdym polu, powstał nawet film o tym, jak Szwajcarzy dorabiali się na krzywdzie Żydów. Dziś nikt o Szwajcarii nawet nie wspomina, nie ma antyszwajcarskiej propagandy, nie przedstawia się dowodów, jak to Szwajcarzy byli współodpowiedzialni za Holokaust. Należy się spodziewać, że zmasowana akcja dotknie również Polskę - powiedział Wróblewski. 

Bolesne uderzenie 

Publicysta tłumaczył, że przy możliwych sankcjach zacznie się od kwestii miękkich. - Nie będziemy zapraszani na międzynarodowe spotkania i traktowani jako równorzędny partner. W końcu zostanie wynaleziony punkt dotyczący np. zadłużenia Polski lub współpracy handlowej. Zostanie bardzo precyzyjnie wybrany, żeby mocno zabolał. Będzie nieporównywalnie droższy niż wypłacenie jakiejś wynegocjowanej sumy. Prezydent Joe Biden najpewniej nie wycofa wojsk USA z Polski. Pamiętajmy jednak, że transza pieniędzy na ich funkcjonowanie jest każdego roku głosowana. Przy zmasowanej akcji lobbystycznej może być ciężko utrzymać ich finansowanie. Mogę sobie wyobrazić, że część pieniędzy trafi do Rumunii i krajów nadbałtyckich. Uderzenie może nie mieć nic wspólnego z kwestią restytucji mienia. Ono będzie jednak bardzo bolesne. W przypadku Szwajcarii to była kwestia preferencyjnych zasad funkcjonowania szwajcarskich banków w USA. Praktycznie, nie miałyby one prawa funkcjonować na amerykańskim rynku - podsumował ekspert. 

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem części ekspertów przyjęcie zmian zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. Decyzja Sejmu została skrytykowana przez władze Izraela. Głos zabrał także rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu. Ned Price zaapelował do polskiego Sejmu o wstrzymanie prac nad ustawą.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Tomasz Wróblewski 
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 15.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej