X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. "Był twórcą kina, które nie mówiło wprost"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 14:36
- To filmy troszeczkę z innej epoki. Kieślowski jest bardziej znany w środowiskach, które się znają na kinie. Tych, którzy mają zapotrzebowanie na kino ambitne, na kino, które coś mówi, na kino symboliczne, metafizyczne - mówił w Polskim Radiu 24 o. Marek Kotyński, filmoznawca, UKSW.
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof KieślowskiFoto: forum

Dziś przypada 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, który jest jednym z najwybitniejszych postaci w dziejach polskiej kinematografii. Jego filmy, tj. "Amator”, "Przypadek", "Bez końca" i serial "Dekalog", na stałe wpisały się w jej dzieje. Mało który reżyser może poszczycić się tak imponującą kolekcją nagród - w tym Złotym Lwem z Wenecji dla "Trzech kolorów. Niebieskiego" i pierwszym Feliksem w historii, czyli nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za "Krótki film o zabijaniu".

forum Diana Dąbrowska 1200.jpg
10. Jubileuszowa edycja MMF Hommage à Kieslowski. Diana Dąbrowska o festiwalu

"Kino, które coś mówi"

- To filmy troszeczkę z innej epoki. Kieślowski jest bardziej znany w środowiskach, które znają się na kinie. Tych, którzy mają zapotrzebowanie na kino ambitne, na kino, które coś mówi, na kino symboliczne, metafizyczne - powiedział o. Marek Kotyński.

W jego opinii w dzisiejszych czasach "niestety to zapotrzebowanie jest jakby trochę mniejsze i to nie z winy oczywiście Kieślowskiego". - Bardziej z winy tego, że ta kultura nazwijmy to wysoka, czy wyższa jest troszeczkę w poniewierce - zaznaczył filmoznawca. - Ja oczywiście nad tym ubolewam bardzo, bo to są właśnie filmy, które mi coś dają - dodał.

"Kino bez kina ambitnego jest słabe"

- Oczywiście sam przyznam się, nawet jako ksiądz, jako zakonnik lubię obejrzeć jakiś film, taki trochę jak ja to mówię w stylu piw-paw, czy jakiś thriller. Natomiast kino bez kina ambitnego, bez kina wysokiego jest po prostu słabe - stwierdził gość audycji.

krzysztof kieślowski pap_1200.jpg
Niedziela z Krzysztofem Kieślowskim. 80-ta rocznica urodzin reżysera

"Był twórcą kina, które nie mówiło wprost"

O. Kotyński zaznaczył, że "Kieślowski, który miał ambicję, był twórcą kina, które nie mówiło wprost, nie opowiadało po prostu ludzkich historyjek, żeby zabawić, czyli nie miało tego charakteru ludycznego przede wszystkim, tylko miało charakter na przykład moralny".

- Jego filmy powiedzmy początkowe, czyli pierwsze filmy fabularne były zaliczane do tego tak zwanego kina moralnego niepokoju. Później również stworzył właśnie tak zwane kino metafizyczne, cokolwiek by to nie oznaczało. Oczywiście nie ma jasnych i określonych granic, i normy - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
25:01 kotyński.mp3 Ojciec Marek Kotyński o Krzysztofie Kieślowskim (Temat Dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: o. Marek Kotyński (filmoznawca, UKSW)

Data emisji: 27.06.2021

Godzina emisji: 13:33  

nt

Czytaj także

Krzysztof Piesiewicz: Krzysztof Kieślowski wiedział, jak opowiadać o rzeczach ważnych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 09:00
Moralne wybory pomiędzy dobrem a złem, postrzeganie jednostki na tle społecznych zmian, polityczne oddziaływanie na człowieka, trud życia w stanie wojennym, w latach 80., procesy sądowe, w których bestialsko skazywano za nieposłuszeństwo, a także poszukiwanie wolności, nadziei, prawdy, piękna - wszystko to interesowało Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najważniejszych twórców filmowych w kinie światowym XX wieku. 13 marca minie 25. rocznica śmierci reżysera "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki" i "Trzech kolorów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser życia - Krzysztof Kieślowski. Filmy, które musisz zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 05:55
80 lat temu, 27 czerwca 1941 roku urodził się reżyser i scenarzysta filmowy, Krzysztof Kieślowski. W swojej twórczości przeszedł od mocnego zaangażowania w dokument, poprzez kino moralnego niepokoju aż do europejskiego kina psychologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krzysztof Kieślowski był wspaniałym artystą, ale także wielkim myślicielem"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:00
- W swych filmach Krzysztof Kieślowski szczególnie podkreślał umiejętność wsłuchiwania się w drugą osobę, uwrażliwienia na kogoś innego. Tego nam dzisiaj brakuje - mówił na antenie Dwójki Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. 
rozwiń zwiń