X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W końcu mamy do czynienia z realnymi działaniami". Agnieszka Romaszewska-Guzy o sankcjach UE wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 16:00
- Jednym z głównych rozgrywających, poza oczywiście Rosją, jest też społeczeństwo białoruskie - to, jaki stopień cierpliwości ono wykaże do całej tej sytuacji, w której zostały nałożone sankcje - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV
Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TVFoto: PAP/Marcin Obara

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili czwarty pakiet sankcji wobec reżimu w Mińsku za brutalne represje wobec własnych obywateli, a także za porwanie pod koniec maja samolotu lecącego z Aten do Wilna. 78 funkcjonariuszy będzie miało zakaz wjazdu do Unii, a ich majątki w Europie zostaną zamrożone. Na czarną listę z zablokowanymi aktywami ma być wpisanych także 8 firm. Poza tym Unia Europejska postanowiła też nałożyć na Białoruś sankcje gospodarcze.

Aleksander Łukaszenka 1200 free
"Ich skuteczność bywa kwestionowana". Grzywaczewski o sankcjach UE wobec Białorusi

- To są po raz pierwszy realne sankcje gospodarcze, realnie działają na Białoruś. To nie ulega żadnej wątpliwości. Jakie będą ich efekty? Nie wiem. One również negatywnie oddziałują na społeczeństwo. Sankcje sektorowe dotyczą ropy i gazu, mówi się także o sprzedaży drewna - powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy. 

Jak wygada sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi?

Posłuchaj
23:07 PR24_mp3 2021_06_23-14-07-14.mp3 Agnieszka Romaszewska-Guzy o sytuacji Polaków na Białorusi ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Sytuacja Polaków wygląda bardzo smętnie. Tam są dwie polskie szkoły, które właściwie się rusyfikowały, z każdym rokiem coraz bardziej - szkoła w Wołkowysku i szkoła w Grodnie. Władze Białorusi zadecydowały o utworzeniu w nich klasy białoruskiej. Tam zawsze domagano się jeszcze jednej klasy polskiej, bo zawsze było za mało miejsc, a za dużo chętnych. Nagle w tej szkole w Grodnie utworzono klasę białoruską, co jest o tyle interesujące, że jest tam, w Grodnie 40 innych szkół, w których można ją utworzyć. Tam jej nie ma, tam są klasy wyłącznie rosyjskie. Generalnie dzieci nie uczą się po białorusku na Białorusi. Natomiast nagle w szkole polskiej okazuje się, że będą mogli uczyć się po białorusku. Jakiż to może być cel? Cel jest taki, żeby napuścić na siebie patriotycznie nastawionych Białorusinów i Polaków - oceniła gość audycji.       

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor Biełsat TV)

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 14.07

kmp

Czytaj także

Białoruś: Andrzej Poczobut nie otrzymał leków, które dostarczyła żona

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:15
Andrzej Poczobut, polski działacz społeczny i dziennikarz na Białorusi, nadal przebywa w areszcie w Żodzina. Jego żona Oksana jest zaniepokojona, że od kilku dni prosi o dostarczenie lekarstw, które ona już przyniosła do aresztu. Nie wiadomo, czy choremu na serce Polakowi tabletki przekazała służba więzienna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działaczka Związku Polaków na Białorusi: chcemy bronić naszej godności i dobrego imienia Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 14:47
- Mam nadzieję, że wspólnie uda się obronić na Białorusi dobre imię Polski i Polaków, że nikt nigdy nie podzieli narodów białoruskiego i polskiego - powiedziała w piątek w Warszawie działaczka mniejszości polskiej na Białorusi Anna Paniszewa.
rozwiń zwiń