X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Elżbieta Budny o bajce terapeutycznej: dziecko dostaje cały zasób potrzebnych informacji

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 08:10
- Spokojna forma pacynki, która przekaże dziecku najważniejsze informacje o tym gdzie się znalazło, dlaczego i co będzie dalej, jest dobrym pomysłem - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Budny, prezes Fundacji “Krwinka” .
Obrazek Ilustracyjny, FORUM
Obrazek Ilustracyjny, FORUMFoto: Bartlomiej Kudowicz
dieta rak nowotwór shutterstoc 1200x660.jpg
Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Pracownicy Fundacji "Krwinka" nagrali pierwszą bajkę terapeutyczną dla najmłodszych pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi. Bajka "O nadziei", w której występują kolorowe pacynki, opowiada o ich przeżyciach i daje tytułową nadzieję na szybki powrót do zdrowia. 

- Dobre nastawienie w trakcie choroby zarówno pacjenta, czyli dziecka, jak i rodziców, jest niezwykle ważne w całym procesie leczenia - podkreśliła Elżbieta Budny, prezes fundacji. - Jeśli ta psychika jest stabilna, dziecko jest pogodne, w miarę oczywiście możliwości w trakcie leczenia onkologicznego, wówczas to leczenie przebiega znacznie łatwiej, prościej - zaznaczyła. Zdaniem prezes, właśnie "dlatego wszelkie działania związane z tym obszarem są niezwykle ważne".

Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2021_06_19-07-06-49.mp3 Elżbieta Budny: ta forma szczególnie kierowana jest do dzieci młodszych (Polskie Radio 24)

- Fundację założyli rodzice dzieci chorych w 1995 roku i to właśnie my, rodzice, wiemy, że trzeba zrobić absolutnie wszystko żeby dziecko było w dobrej kondycji nie tylko fizycznej, ale i również psychicznej - podkreśliła. 

Jak zauważyła Elżbieta Budny, pomysł wrócenia do bardzo starej formy pacynkowej może być bardzo uspakajający dla dzieci. - Przy nowych technologiach bajki są tak bardzo ekspresyjne, tak bardzo różnorodne, że spokojna forma pacynki, która przekaże dziecku najważniejsze informacje o tym gdzie się znalazło, dlaczego i co będzie dalej, jest chyba dobrym pomysłem - podkreśliła. 

Kluczowe w bajce mają być dialogi, które "prowadzone są w taki sposób, że dziecko dostaje cały zasób potrzebnych informacji". - Ta forma szczególnie kierowana jest do dzieci młodszych, nie najmłodszych, maleńkich niemowlaków, natomiast już dwulatkowie bardzo pięknie odczytują to, co widzą i słyszą - dodała. 


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Gość: Elżbieta Budny, prezes Fundacji “Krwinka”

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 07.06

jb 

Czytaj także

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 21:50
Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez pandemię wzrosła liczba zbyt późno diagnozowanych nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:53
Lekarze alarmują, że przez pandemię COVID-19 rzadziej poświęcaliśmy czas innym schorzeniom. Szczególnie zaniedbana wydaje się profilaktyka onkologiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzi o przełamanie niekorzystnych trendów". Prof. Walewski o Narodowej Strategii Onkologicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:52
- Celem Narodowej Strategii Onkologicznej było przełamanie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce, które wynikały z tego, że chociaż w Polsce średnia zapadalność na nowotwory jest nieco niższa niż średnia w całej Europie, to umieralność średnia jest nieco wyższa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologicznego.
rozwiń zwiń